Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Święto Konstytucji 3 Maja w Przemęcie

Jak w wielu miejscach w Polce, tak również w Gminie Przemęt Święto Konstytucji 3 Maja było obchodzone bardzo uroczyście. W obchodach udział wzięły liczne poczty sztandarowe, delegacje oraz zaproszeni goście i mieszkańcy gminy.

Obchody trzeciomajowego święta rozpoczęła msza święta za Ojczyznę odprawiona przez księdza wikariusza Wojciecha Liska, który w kazaniu podkreślił wagę tego święta dla każdego Polaka. Przed samym ołtarzem miejsce zajęły uroczyście wprowadzone poczty sztandarowe: Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z Perkowa, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Kółka Rolniczego z Przemętu, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Zespołu Szkół w Przemęcie, Zespołu Szkół Gimnazjum i Szkoły Podstawowej z Moch, Zespołu Szkół Gimnazjum i Szkoły Podstawowej z Bucza, Zespołu Szkół Gimnazjum i Szkoły Podstawowej z Kaszczoru, Ochotniczych Straży Pożarnych z Barchlina, Perkowa, Przemętu, Sączkowa, Siekówka, Starkowa, Osłonina, Nowej Wsi. Wyjątkową podniosłą oprawę nabożeństwu zapewniła przemęcka orkiestra dęta.

Niezwykle okazale wyglądał przemarsz uczestników święta ulicami Przemętu z kościoła pod pomnik Serca Jezusowego na przemęckim rynku. Pochód prowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz świetnie prezentująca się grupa mażoretek „Vena” działająca przy Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece w Przemęcie. Następnie maszerowały poczty sztandarowe, harcerze, delegacje, zaproszeni goście, członkowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz mieszkańcy gminy i goście.

Dalszą część uroczystości, która odbyła się na przemęckim rynku prowadziła Pani Jadwiga Kasperska – zastępca Dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie. Po zmianie warty przy pomniku przez 7 Przemęcką Drużynę Harcerską im. Jana Pawła II wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy. Następnie wiązanki kwiatów pod pomnikiem i pamiątkowymi tablicami złożyły delegacje i zaproszeni goście. Po złożeniu kwiatów zebrani wysłuchali ciekawych informacji o wydarzeniach związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maj, które przygotował Pan Antoni Fornalski, Prezes Koła Towarzystwa Powstania Wielkopolskiego w Przemęcie, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół w Przemęcie, historyk i wybitny regionalista. Nie zabrakło także wesołej nuty, bo Święto Konstytucji 3 Maja to radosny dzień. Orkiestra dęta przypomniała muzyczny utwór „Witaj majowo jutrzenko” ściśle związany z dniem uchwalenia Konstytucji. Na zakończenie przemęckich obchodów wszyscy zgromadzeni odśpiewali „Rotę”.

Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Przemęcie składa serdecznie podziękowania wszystkim, którzy pomagali przy organizacji Święta Konstytucji 3 Maja w Przemęcie. Dziękujemy wszystkim pocztom sztandarowym, delegacjom i zaproszonym gościom oraz mieszkańcom. Dziękujemy księdzu wikariuszowi Wojciechowi Liskowi, Panu Antoniemu Fornalskiemu, orkiestrze dętej, grupie mażoretek, przemęckim strażakom za zabezpieczenie pochodu, Panu Romanowi Sobierajskiemu za obsługę techniczną, a także wszystkim uczestnikom uroczystości.

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors