8 czerwca 2019 roku w Mochach odbyło się III Przemęcie Święto Szparaga. Impreza, organizowana przez Gminę Przemęt i Gminne Centrum Kultury i Bibliotekę w Przemęcie współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
W tym roku wydarzenie poprzedziły dni otwarte zorganizowane w 9 gospodarstwach z terenu Gminy Przemęt zajmujących się uprawą szparagów. Chętni mogli w trzy poprzedzające imprezę soboty odwiedzić plantatorów, zobaczyć jak wygląda zbiór szparagów, ich przygotowanie do sprzedaży. Oczywiście można było zakupić warzywo prosto od producenta.
Samo sobotnie święto rozpoczęło się od konferencji poświęconej szparagom i ich uprawie, którą zorganizowano w Restauracji Stara Mleczarnia w Mochach. Tu, przez cały sezon szparagowy, zjeść można pyszne potrawy ze tego warzywa.
Konferencję prowadził Maciej Ratajczak, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie, natomiast oficjalnego otwarcia dokonał Wójt Gminy Przemęt, Janusz Frąckowiak.
Wśród uczestników konferencji byli m.in. producenci szparagów, którzy wspólnie z samorządem realizowali projekt „Szparagi – złoto z ziemi”. Otrzymali oni z rąk wójta podziękowania i dyrektora GCKiB pisemne podziękowania oraz publikacje poświęconą szparagom, która ufundowało Polski Związek Producentów Szparaga. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Robert Skorupka z Moch,
Przemysław Przymuszała z Solca, Łukasz Lorenz z Soleca, Marek Merda z Moch, Miłosz Knop z Moch, Tomasz Józefczak z Kluczewa, Tomasz Szenknecht z Siekowa, Barbara Jędrzejczak z Solca, Sławomir Walkowiak z Przemętu, Marlena i Jan Gorzelniak z Nowej Wsi oraz Stanisław Malicki z firmy Malpol – Zakład Przetwórstwa Spożywczego.
Warto zaznaczyć, iż wymienieni producenci szparagów wsparli projekt i prezentacje kulinarne przekazując bezpłatnie szparagi na przygotowanie potraw, którymi podczas święta częstowały panie z kół gospodyń wiejskich. Bardzo dziękujemy!
Podczas konferencji zebrani mogli wysłuchać trzech interesujących wykładów. Pierwszy z nich, pt. „Ochrona szparagarni przed chorobami, szkodnikami i chwastami z elementami uprawy ekologicznej” przedstawił prof. dr hab. Mikołaj Knaflewski, najwybitniejszy w skali całego świata znawca szparagów i ich upraw. O tym jak wypromować przemęcki szparag w wykładzie „Razem czy osobno – jak efektywnie promować przemęckie szparagi” mówił Hubert Gonera. Natomiast dietetyczna Marta Zygmanowska-Mykaj przedstawiła wiele ciekawych faktów o zdrowotnych właściwościach szparagów w wykładzie „Szparagi – naturalny smak zdrowia – zdrowa i dietetyczna wartość szparaga”.
Podczas przerw na gości czekały niespodzianki. Najpierw mogli oni zobaczyć pokaz sortowania szparagów zorganizowany przez państwa Knop z Moch. Natomiast podczas drugiej przerwy zaprezentowały się biorące udział w świecie koła gospodyń wiejskich, które poczęstowały gości przygotowanymi potrawami ze szparagów. Próbki swoich potraw zaprezentowały koła z Moch, Błotnicy, Kaszczoru, Starkowa, Popowa Starego, Perkowa, Kluczewa, Osłonina i Bucza.