Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

„Liderzy Wielkopolskiej Odnowy Wsi”

1️⃣2️⃣ listopada 2021 roku odbyła się w Kluczewie uroczysta GALA „Liderzy Wielkopolskiej Odnowy Wsi – Aktywna Wieś Wielkopolska” zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Gminę Przemęt. W czasie uroczystości podsumowano i wręczono nagrody gminom i sołectwom z Wielkopolski, które wykazały się szczególną aktywnością.
W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy oraz nagrodzeni przez Urząd Marszałkowski przedstawiciele sołectw położonych w południowo zachodniej Wielkopolsce. Wśród laureatów V Edycji konkursu Aktywna Wieś Wielkopolska znalazły się: Goniembice z gminy Lipno, Popowo Stare gm. Przemęt, Miłostowo gm. Kwilcz, Potrzebowo gm. Wijewo, Rąbiń gm. Krzywiń, Chraplewo gm. Kuślin oraz Łukaszew gm. Pogorzela. Wymienione sołectwa otrzymały nagrody finansowe w wysokości czterech tysięcy złotych, tytuł Aktywna Wieś Wielkopolski oraz pamiątkowy dyplom. Podczas uroczystej gali wyróżniono także Góreczki Wielkie gm. Pakosław, Chobienice gm. Siedlec, Lipno, Słupia Kapitulna gm. Rawicz, Spławie gm. Śmigiel, Gębice gm. Pępowo i Karczewo gm. Kamieniec.
▶Wicemarszałek Krzysztof Grabowski: „Program Wielkopolska Odnowa Wsi realizowany jest w naszym regionie od wielu lat i cieszy się bardzo dużą popularnością. Każdego roku przeznaczamy na niego coraz więcej środków, po to, aby zmieniały się na lepsze nasze miejscowości i aktywizowali się mieszkańcy. Z dumą spoglądam na miejsca, gdzie udaje się to zrobić, dzięki wielu ludziom, którzy czują potrzebę zmienia swojej rzeczywistości w której mieszkamy. Aby mogli tego dokonać potrzebne są środki finansowe. Obecnie w tym programie jest 1887 sołectw i 9 miast poniżej 5 tys. mieszkańców. Z terenu 181 gmin Województwa Wielkopolskiego. Do tej pory przeznaczyliśmy na ten program ponad 41 mln zł.
Mamy trzy konkursy dotacyjne. Największym zainteresowaniem cieszy się konkurs „Pięknieje Wielkopolska Wieś”. Od tego roku można uzyskać dofinansowanie w wysokości do 50 tys. zł. Drugi konkurs „Odnowa wsi szansą dla aktywnych sołectw” – na małe granty do 7 tys. zł. Trzecim konkursem jest „Nasza wieś naszą wspólną sprawą”. W ramach Wielkopolskiej Odnowy Wsi w sumie zrealizowaliśmy i dofinansowaliśmy ponad 2000 projektów w naszym regionie.
Program Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020 skończył się w ubiegłym roku. W lipcu ubiegłego roku Sejmik Województwa Wielkopolskiego przyjął program Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+. Jednocześnie ten program został wpisany do strategii rozwoju województwa Wielkopolskiego do 2030 roku.
Dzięki temu programowi powstało wiele nowych placów zabaw, powstały miejsca rekreacji, siłownie zewnętrzne. Udało się wyremontować świetlice wiejskie, odnowić miejscowości w całym regionie.
Dziś jesteśmy tutaj, aby podziękować tym z Państwa, którzy w zachodniej części Wielkopolski włączyli się w realizację tego programu. Widzicie, że ta idea jest niezwykle ważna i potrzebna. Będziemy wręczać wyróżnienia i nagrody. Dla tych najaktywniejszych sołectw one będą miały wymiar finansowy.”
▶Wójt Gminy Przemęt Janusz Frąckowiak: „ Z gminy Przemęt do programu należy obecnie dwadzieścia sołectw, a trzy z nich wystartowały w tegorocznym konkursie. Kwota pozyskanych środków w tym roku to 1️⃣3️⃣7️⃣.7️⃣3️⃣4️⃣,0️⃣0️⃣ zł. Tyle zostało zainwestowane w miejscowości, które zostały pięknie odnowione. To były wielkie zadania, które wykonaliście. Wszystkim Wam drodzy Liderzy dziękuję i gratuluję.”???
Galę uświetnił występ? Fabiana Brożyńskiego, ucznia Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mochach oraz ??Mażoretek VENA z Przemętu. Na zakończenie wystąpiła ??Estrada Regionalna „Równica” z Ustronia. Artyści zachwycili tańcem, pieśniami i strojami góralskimi. Tańce były niezwykle żywe i radosne, nie zabrakło również wzruszającej pieśni „Góralu czy ci nie żal”. Choreografia, scenografia i światło dopełniły całości występu, podkreślając doniosły nastrój uroczystości.
Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors