Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

231 rocznica Konstytucji 3 Maja

3 maja 2022 r. w Przemęcie uczczono 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O godzinie 11:00 w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Przemęcie odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny. Po niej, przemaszerowano na Rynek im. Ks. Mojżykiewicza, gdzie złożone zostały symboliczne wiązanki kwiatów.

Wójt Gminy Przemęt Janusz Frąckowiak podziękował serdecznie wszystkim obecnym m.in. pocztom sztandarowym, delegacjom szkół, przedszkoli, instytucji oraz wszystkim mieszkańcom, którzy byli obecni tego dnia podczas obchodów majowego święta. Wójt podziękował również wszystkim tym, którzy wywiesili na swoich domach biało-czerwoną flagę, bo to dowód świadomości i tożsamości narodowej.

 

Konstytucja 3 Maja to pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała w sumie przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków. 3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku, uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą -po amerykańskiej- na świecie. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm. Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa.

Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL. Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

 

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors