Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

II edycja Biegu im. Edwarda Kusika

🏁🏃🏽Dnia 5 czerwca 2022 r. w Błotnicy odbył się już po raz drugi bieg im. Edwarda Kusika, którego honorowy patronat objął Wójt Gminy Przemęt Janusz Frąckowiak.
Trudy organizacji biegu wzięła na siebie Wolsztyńska Akademia Biegowa na czele z Bartoszem Feifrem, Sołtys Błotnicy Marlena Samol, wnuczka Edwarda Kusika – Karolina Bzyl, Daniel Piasecki, Błażej Kiciński, OSP Przemęt oraz wydział oświaty, promocji, turystyki i sportu UG w Przemęcie.
⭐️Gościem specjalnym biegu był Janusz Jackowski – polski trener lekkoatletyczny, wykładowca i profesor poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego, stały ekspert Komisji Kultury Fizycznej i Sportu. W latach 1969 – 1972 pełnił funkcję kierownika wyszkolenia w Polskim Związku Lekkiej Atletyki, kierując przygotowaniami do letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972 r.). W kolejnych latach był także delegatem technicznym IAAF (International Amateur Athletics Federation). W latach 1991-2006 członek Zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego. Był wieloletnim trenerem lekkiej atletyki w klubie AZS Poznań, specjalizował się w biegach średnich i długich. Opracował własny, skuteczny system treningowy dla biegaczy, opisany w „Zarysie lekkoatletyki”, do dziś aktualnym podręczniku dla trenerów, nauczycieli i studentów. Ogromną i chyba najbardziej pamiętaną zasługą doc. dr. Janusza Jackowskiego jest skupienie w WSWF, potem AWF, wybitnych lekkoatletów lat 70. Dzięki jego śmiałej i nietypowej jak na owe czasy inicjatywie w Uczelni studiowali tacy giganci lekkiej atletyki jak Władysław Komar, Władysław Kozakiewicz, Bronisław Malinowski czy Tadeusz Ślusarski (złoci medaliści olimpijscy) i wielu innych wybitnych zawodników, którzy w trakcie studiów osiągali swoje największe sukcesy. W 2011 r. uhonorowany został złotym medalem „Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego”.
⭐️Po raz kolejny gościem biegu był pochodzący z Błotnicy Jerzy Maluśki – polski lekkoatleta, olimpijczyk, a także uczeń Edwarda Kusika.
Nagrody najlepszym biegaczom wręczył Wójt Gminy Przemęt Janusz Frąckowiak, Przewodnicząca Rady Gminy Przemęt Elżbieta Wita oraz Radny Gminy Przemęt Stefan Napierała.
⭐️Bieg był poświęcony legendarnemu Edwardowi Kusikowi, mieszkańcowi podprzemęckiej Błotnicy, który był prekursorem masowego biegania. Talent pana Edwarda był niesamowity o czym świadczy fakt, że jako średniodystansowiec rywalizował, i to z wielkimi sukcesami, także na krótkich i długich dystansach, a przebiegnięcie maratonu nie było dla niego żadnym problemem. Robił to w nieosiągalnym dla wielu do dziś czasie tj. trzech godzin i siedmiu minut. W biegu godzinnym z kolei potrafił wykręcić 16,4 kilometra. Przypomnijmy, że wyniki te osiągane były grubo ponad pół wieku temu i to nie w butach biegowych, tylko w zwykłych tenisówkach. Jak mówi się o panu Edwardzie był talentem na miarę największych polskich biegaczy!
👏🏽Gratulujemy wszystkim zawodnikom udziału i życzymy kolejnych sukcesów biegowych.
Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors