Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

PRZEMĘCKIE ŚWIĘTO SZPARAGA         

4 czerwca 2022 r. na stadionie klonowym w Mochach odbyło się „Przemęckie Święto Szparaga”. Szparag to warzywo, które jest wyjątkowe pod wieloma względami. Na terenie Gminy Przemęt jest wielu producentów szparagów. Uprawy szparagów nie tylko stanowią dochód wielu mieszkańców, ale dają też pracę wielu innym i dodatkowo, szparag to warzywo, które bardzo często gości na stołach mieszkańców Gm. Przemęt. „Przemęckie Święto Szparaga” to podkreślenie znaczenia tego warzywa dla lokalnej społeczności, ale przede wszystkim wyraz uznania dla pracy wielu ludzi, którzy trudnią się jego uprawą i zbiorem.
Po pandemicznej przerwie wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom i „Przemęckie Święto Szparaga” powróciło do kalendarza imprez plenerowych w naszej gminie. 4 czerwca 2022 r. w Mochach atrakcji nie brakowało! Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy Przemęt Janusz Frąckowiak wraz z zaproszonymi goścmi. Były występy sceniczne dzieci z przedszkola i szkoły w Mochach. Wrażenie na wszystkich wywarł pokaz kulinarny Damiana Kordasa – zwycięzcy 4. edycji programu MasterChef. Pokaz sortowania szparagów został przygotowany przez Państwa Szwarc. Swoje miejsce w programie miał również koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej GCKiB w Przemęcie oraz Mażoretek VENA z GCKiB w Przemęcie, występ wokalny grupy BELCANTO Zespołu Szkół w Przemęcie oraz koncert gwiazdy wieczoru KRAWCZYK SHOW. Podczas imprezy dzieci mogły korzystać z zamków dmuchanych oraz darmowej waty cukrowej zasponsorowanej przez Sołectwo Mochy. Atrakcyjnym elementem był również konkurs plastyczny „Zdrowe odżywianie ze szparagiem w tle” adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkół podstawowych. Celem konkursu było podkreślenie walorów rolniczych gminy Przemęt, zwrócenie uwagi na wartości odżywcze szparagów i rozwijanie kreatywności oraz zdolności plastycznych dzieci i młodzieży. W konkursie udział wzięło 25 uczestników. Komisja Konkursowa w składzie: Pani Elżbieta Wita – Przewodnicząca Rady Gminy Przemęt, Pan Jan Haremza- Sołtys Wsi Popowo Stare, Pani Bożena Knop – Członkini KGW w Mochach, dokonała oceny i wyróżniła prace:
Wiktora Kasperskiego, Zofii Maluśki, Nikodema Bohne, Marty Herzog, Agaty Prządki, Jagody Olejniczak, Marty Bączyk, Wiktorii Powchowicz, Mai Oporowskiej, Amelii Bohne, Fabiana Brożyńskiego, Martyny Wojtkowiak, Hanny Szaranek. Wszyscy uczestnicy za udział w konkursie otrzymali dyplomy i drobny upominek.

Drugim ważnym przedsięwzięciem obok Święta Szparaga był konkurs kulinarny „Szparagi nasze złoto z ziemi”. W konkursie kulinarnym udział wzięło 12 Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Przemęt. Nasz konkurs kulinarny był nie lada wyzwaniem. Bardzo atrakcyjne nagrody spowodowały niesamowite emocje. W konkursie Komisja w składzie:
Halina Nowicka – szefowa kuchni restauracji KROKUS w Wieleniu;
Adam Cukier – radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego ,szef kuchni restauracji SENATOR w Zbąszyniu;
Wojciech Wiciak – szef cateringu dietetycznego TYTKA FIT we Włoszakowicach;
Beata Matysik – szefowa „Kumoszek” z Siedlca, zwyciężczyni wielu konkursów kulinarnych
postanowiła wręczyć następujące nagrody oraz wyróżnienia:
I miejsce – nagroda 10 tys. zł dla KGW Mochy
II miejsce – nagroda 8 tys. zł dla KGW Perkowo
III miejsce – nagroda 6 tys. zł dla KGW Przemęt
WYRÓŻNIENIA
Nagroda 3 tys. zł za „dochowanie wierności tradycji” dla KGW Kluczewo
Nagroda 3 tys. zł za „innowacyjność rozwiązań” dla KGW Bucz
500 zł nagrody dla: KGW Nowa Wieś, KGW Kaszczor, KGW Solec, KGW Osłonin, KGW Popowo Stare, KGW Starkowo, KGW Borek.

Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie jako Partner KSOW realizuje operację pn. Konkurs Kulinarny „Szparagi nasze złoto z ziemi”. Kwota kosztów kwalifikowanych operacji wynosi: 36.000,00 zł. Operacja mająca na celu Aktywizację mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw z zakresie rozwoju obszarów, w tym tworzenie miejsc pracy na terenach wiejskich współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planuję się, iż w wyniku realizacji operacji osiągnięte zostaną następujące rezultaty: zaktywizowanie kół gospodyń wiejskich do podjęcia działań na rzecz upowszechnienia wiedzy o dziedzictwie kulinarnym Gminy Przemęt. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Program realizowany jest przez Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Bardzo dziękujemy za ogromne wsparcie merytoryczne i finansowe Departamentowi PROW Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego! Dziękujemy bardzo V-ce Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego Panu Krzysztofowi Grabowskiemu. Bez nich realizacja naszego konkursu kulinarnego nie byłaby możliwa!

Dziękujemy Wszystkim zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia. Gościom oraz mieszkańcom dziękujemy za udział i już teraz zapraszamy na Przemęckie Święto Szparaga za rok!

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors