Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Kolej Na Książkę 3.0

Kolej Na Książkę ruszyła po raz trzeci. Miłkowice pod Legnicą były w ostatnich dwóch latach przestrzenią niezwykłych zupełnie działań zogniskowanych wokół wystaw, animacji społecznych, warsztatów twórczych, happeningów czy spotkań. Cel był prosty – sprawić, by lokalna społeczność, natchniona śladami powyższych wydarzeń – muralem na budynku, ceramicznym naczyniem, kaflami wkomponowanymi w przestrzeń społeczną, ekologiczną torbą czy przypinką, chętniej wracała do książek, również tych zgromadzonych w miejscowej bibliotece. W tym roku przyszedł czas na Przemęt. Projekt nabrał tempa od 20 kwietnia. Co zaplanowali dla jego uczestników tym razem pomysłodawcy z Fundacji Sztuka dla Ludzi?
W Przemęcie wybrzmi słowo – poetyckie i prozatorskie, klasyczne i we współczesnej odsłonie. Zawsze jednak będzie je można usłyszeć w innej, nietypowej, nieoczywistej przestrzeni. Bohaterami będą osobowości wybitne – Różewicz, Norwid, Iłłakowiczówna, Lem, Tuwim, Szymborska, Mrożek, Miłosz, Kasdepke, ks. Twardowski i wielu innych.
Dodatkowym atutem jest to, że fragmenty tekstów zostaną zaprezentowane w teatralnych aranżacjach w wykonaniu aktorek – Joanny Gonschorek i Katarzyny Kaźmierczak, zaprawionych w boju artystek, które brały udział również w poprzednich edycjach projektu. Literatura jest kanwą przedsięwzięcia, punktem wyjścia, inspiracją dla autorów i adresatów działań, a zarazem jednym z narzędzi dialogu ze społecznością lokalną.
Trzon projektu stanowią działania warsztatowe. Przewidziano ich ponad 60 godzin. Kto może wziąć w nich udział? Każdy. Dziecko i dorosły, młodzież i seniorzy. Uczestnicy będą zdobić kalkomanią naczynia porcelanowe i kafle ceramiczne, stworzą matryce druku wypukłego w technice linoryt, które posłużą do tworzenia odbitek wzoru na bawełnianych torbach. Będą projektować przy użyciu programów graficznych i technik manualnych. Wyprodukowane w ten sposób przypinki zostaną rozdane podczas wystawy w otwartej przestrzeni na zakończenie projektu. Ale to nie wszystko! „Perełką” projektu i jego znakiem rozpoznawczym będzie mural, który Dagmara Angier-Sroka – współzałożyciel i wiceprezes Fundacji Sztuka dla Ludzi zrealizuje we współpracy z wolontariuszami.
By tradycji stało się zadość, nie zabraknie też spotkania z „żywą książką” – podróżnikiem przemierzającym świat na rowerze – Robertem Robbem Maciągiem. Ważnym punktem tegorocznej edycji „Kolei Na Książkę” w Przemęcie będzie Święto Biblioteki już 8 maja. Atrakcje z nim związane powstały w porozumieniu z Gminnym Centrum Kultury i Biblioteką w Przemęcie – partnerem projektu.
Przedsięwzięcie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Potrwa do listopada 2016 roku. Udział we wszystkich zaplanowanych działaniach jest nieodpłatny. Wystarczy więc odrobina czasu i chęci. Jak deklarują pomysłodawcy – istotny jest każdy mieszkaniec gminy. Kolej więc na Was, przemęcianie.

Tekst: Magdalena Ignaczak
foto: Fundacja Sztuka dla Ludzi

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors