Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Samorządy partnerskie

WSPÓŁPRACA Z GRECJĄ (ARGOS-MYKENY)

WSPÓŁPRACA Z POLSKIM KLUBEM EKOLOGICZNYM

WSPÓŁPRACA Z GMINĄ KUŚLIN

WSPÓŁPRACA Z GMINĄ TRZCINICA

WSPÓŁPRACA Z GMINĄ BESTENSEE

Od roku 2002 Gmina Przemęt współpracuje z zaprzyjaźnioną niemiecką Gminą Bestensee. Porozumienie o partnerskich stosunkach między obiema gminami podpisane zostało 4 stycznia i 22 lutego 2002 r.

 

 

Od tego czasu wzajemne kontakty między gminami bardzo się zacieśniły i co ważne wizyty gości z Niemiec w Polsce oraz Polaków w Niemczech nie ograniczają się tylko do oficjalnych spotkań.

Wspólna promocja

Współpraca w dziedzinie promocji to wspólne uczestnictwo w targach turystycznych. Nasze materiały promocyjne przygotowywane są  zarówno w języku polskim, jak i w języku niemieckim. Na koncie mamy także wspólne wydawnictwo – „Kalendarz Historyczny Przemęt – Bestensee”. Z okazji 10-lecia współpracy ukazało się specjalne dwujęzyczne wydanie lokalnej gazety „Kurier Przemęcki”.

Wymiana kulturalna

W corocznym festynie w Bestensee często prezentują się zespoły z gminy Przemęt – Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Zespół Wokalny Gioielli oraz dzieci i młodzież z przemęckich szkół. Występy są zawsze ciepło przyjmowane przez publiczność.
Artyści z Bestensee uczestniczą natomiast w wydarzeniach kulturalnych w gminie Przemęt. Podczas VIII Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego w Górsku tworzył i prezentował swoje prace malarskie m.in. Berhard Hedenus. Poza tym w Przemęcie mogliśmy podziwiać prace plastyczne i rękodzieła wykonane przez mieszkańców Bestensee, a podczas corocznego Festynu nad Jeziorem Wieleńskim na scenie często prezentowali się artyści z Niemiec.

 

Razem w Europie

Gdy w 2004 roku Polska przystępowała do Unii Europejskiej wspólnie świętowaliśmy ten fakt na Festynie „Przemęt w Europie”. Wspólne występy artystyczne i rywalizacja sportowa sprawiły, że dzień ten był ważnym etapem rozwoju współpracy obu gmin.

Oświata i sport

Szczególnie cieszy rozwój kontaktów między młodzieżą. Uczniowie naszych szkół poznają kulturę i tradycję partnerów oraz wspólnie, w duchu przyjaźni, rywalizują w sporcie. Tradycją stały się już coroczne turnieje tenisa stołowego, które przemiennie organizowane są przez obu partnerów. W pięciu dotychczas zorganizowanych zawodach z każdym razem zwycięzali zawodnicy reprezentujący Przemęt.

Wymiana między rodzinami

Ważnym efektem współpracy obu gmin jest wymiana rodzin. To dowód na to, iż z partnerstwa gmin może korzystać wielu ich mieszkańców.

 

 

Współpraca kół emerytów

Jako jedni z pierwszych wzajemne kontakty zainicjowały koła emerytów z Moch oraz z Kunigs Wusterhausen, dając impuls do wymiany innym kołom i stowarzyszeniom.
Nawiązanie współpracy między emerytami z Siekówka (gm. Przemęt) i Bestensee zaowocowało m.in. wystawą prac plastycznych i rękodziela gości z Niemiec.

 

 

Rywalizacja sportowa

Mecz przyjaźni rozegrany 1 maja 2004 r. w Osłoninie. Nie był ważny wynik, liczyła się dobra zabawa.

Współpraca straży pożarnych

Szczególnie owocnie rozwija się współpraca między strażami pożarnymi z obu gmin – udział we wspólnych zawodach, wymiana doświadczeń i zawiązywanie przyjaźni.

 

 

Wymiana wędkarzy

Bogactwo jezior w obu gminach sprawia, że koła wędkarskie z gmin Przemęt i Bestensee uczestniczą w zawodach organizowanych na akwenach zaprzyjaźnionych gmin.

Wymiana organizacji i kół zainteresowań

Współpraca rozwija się także między kołami zainteresowań. W lipcu 2005 roku na Festynie w Przemęcie gościliśmy grupę treserów psów obronnych z Niemiec.

Pomoc społeczna

Kontakty między gminami Bestensee i Przemęt to także wzajemna pomoc udzielana dzieciom i rodzinom potrzebującym.

Wymiana gospodarcza

Współpraca opiera również się na wymianie doświadczeń gospodarczych i wzajemnym poznawaniu wiodących firm w obu gminach.


WSPÓŁPRACA Z GMINĄ KOBYLNICA

Od 2012 r. gmina Przemęt współpracuje z nadmorską gminą Kobylnica. Rady gmin obu samorządów podjęły wspólną uchwałę o prowadzeniu współpracy w zakresie popularyzacji informacji o gminach, współpracy między szkołami, wymianie grup dzieci i młodzieży, współpracy w dziedzinie kultury, sportu i turystyki oraz nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów pomiędzy osobami prowadzącymi działalność gospodarczą.

17 maja 2012 r. podczas uroczystej sesji Rady Gminy Kobylnica i Rady Gminy Przemęt, która odbyła się w Pałacu w Ścięgnicy (gmina Kobylnica) podpisane zostało porozumienie o współpracy partnerskiej obu gmin. Porozumienie uroczyście podpisali wójtowie: Dorota Gorzelniak i Leszek Kuliński oraz przewodniczący rad: Jerzy Dominiak i Józef Gawrych.

 

 

Wymiana dzieci i młodzieży

W ramach wymiany od 5 do 17 sierpnia 2013 r. absolwenci klas VI szkoły podstawowej wypoczywali w Kobylnicy. Codzienne czekały na nich przeróżne atrakcje: zwiedzanie pobliskich miast, gry i zabawy na świeżym powietrzu, a także oczywiście przebywanie na plaży i kąpanie się w morzu. Oprócz tego czekał na nie rejs statkiem a także wizyta na Kaszubach. Była to już druga Kolonia w Kobylnicy dla dzieci z gminy Przemęt. Z całą pewnością czas, który tam spędziły był pełen wrażeń i przygód.

 

 

 

 

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors