Na targu, na plaży, podczas picia kawy, skakania przez skakankę, robienia pompek czy zawodów strażackich – przedstawiciele Fundacji Sztuka dla Ludzi po raz kolejny udowadniają, że czytać można po prostu wszędzie. Działania zaplanowane w ramach projektu „Kolej na Książkę” są sukcesywnie realizowane na terenie gminy Przemęt. Sporo wydarzeń już za nami, ale to ciągle nie koniec!
Czerwiec – miesiąc upragniony szczególnie przed dzieci stęsknione za wakacjami był okresem obfitym w animacje, adresowane między innymi do tej grupy odbiorców. W niedzielę 19 czerwca, w związku z odbywającymi się w gminie Przemęt zawodami strażackimi, zorganizowano dla dzieci inscenizację opartą na wierszu Jana Brzechwy Pali się. Moderatorkami improwizacji były aktorki w strojach muchy i żaby – one wyznaczały rytm, ale cała reszta leżała po stronie dzieciaków, które przy użyciu rekwizytów wcielały się kolejno w postacie z wiersza. Kontynuacją zabawy była przygoda z wierszami Tuwima na placu zabaw. Dzieci spontanicznie zaczynały recytować znane im fragmenty poezji, dzięki czemu dzień upłynął pod znakiem wielkiej literatury na ustach małych ludzi.
Pomysłodawcy projektu, nie tracąc ani chwili już następnego dnia zawitali na… targu. W otoczeniu stoisk z odzieżą, artykułami spożywczymi czy kosmetykami aktorki ubrane w stylowe stroje nawiązujące do epoki romantyzmu, w otoczeniu kwiatów raczyły przybyłych na zakupy ludzi poezją Różewicza, Szymborskiej, Iłłakowiczówny, Norwida czy Miłosza. Prośba Daj mi wstążkę błękitną łączyła się z wnioskami na temat tego, żeNiektórzy lubią poezję. Mimo iście letniej aury wybrzmiewał tekst Jesiennego żartu, Śmiech czy słowa wiersza Na ziarnku maku.
Natomiast w sobotę 25 czerwca zaskoczono plażowiczów z Wielenia. Damy rozdawały kawę i karteczki z cytatami. Fragmenty tekstów autorstwa Mrożka i Lema miały wywołać mały pojedynek między twórcami. Każdy obdarowany mógł bowiem zdecydować, czyje teksty przemawiają do niego bardziej i tym samym oddać głos w dyskusji pod hasłem Mrożek kontra Lem. Po kilku godzinach piknik literacki nad brzegiem jeziora przerodził się w turniej aktywności z barwami patriotycznymi w tle. Polacy wygrywali na boisku ze Szwajcarią, podczas gdy grającym w piłkę nożną w Osłoninie towarzyszył Pomidor Brzechwy. Szymborską deklamowali skaczący na skakance, w ćwiczeniach siłowych wspierał atletów Tuwim. Innymi słowy – ktokolwiek znalazł się w pobliżu – ćwiczył, czytał, łapał oddech i kontynuował przygodę z tekstem literackim.
W trwającej, trzeciej edycji projektu „Kolej na Książkę” zrealizowano już kilkadziesiąt godzin zajęć poświęconych grafice warsztatowej, warsztatów ceramicznych, kilka akcji o charakterze performatywnym, przeczytano wspólnie setki tekstów, tysiące wersów, setki tysięcy słów. Zaangażowano szkoły – zorganizowano na przykład zajęcia dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Radomierzu. W okresie wakacyjnym atrakcje projektowe przewidziano na lipiec. Natomiast po wakacjach też nie zabraknie niespodzianek. Tradycyjnie już kończymy odezwą – przemęcianie – kolej na Was! Dołączajcie do niezwykłych wydarzeń projektowych!
Projekt „Kolej na Książkę 3.0” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany we współpracy z Gminnym Centrum Kultury i Biblioteką w Przemęcie – partnerami projektu.
Tekst: Magdalena Ignaczak