W Kluczewie, już po raz trzeci, w niedzielę 15 lipca 2018 r., odbyła się żniwna impreza „Rżniecie po dawnemu”. Ten niepowtarzalny pokaz dawnych metod żniowowania przyciąga z roku na rok coraz większą się liczbę osób, chcących zobaczyć jak dawniej wyglądała praca na polu.
Było jak zawsze słonecznie, wesoło i bardzo interesująco. Ci, którzy byli na imprezie zorganizowanej przez wieś Kluczewo i Gminne Centrum Kultury i Bibliotekę w Przemęcie na pewno nie żałowali, tym bardziej, iż organizatorzy przygotowali nowe atrakcje – konkursy dla publiczności i pokazy kulinarne.
Zaraz po oficjalnym otwarciu, którego dokonała sołtys Jolanta Skoracja oraz dyrektor GCKiB w Przemęcie, Maciej Ratajczak, żniwiarze ruszyli w pole…, a za nimi publiczność. Pokaz rozpoczął się od rżnięcia sierpem i układania mendli. Potem przyszła kolej na kosy. Tu swoich sił mogli spróbować wszyscy chętni. Za kosy chwycili m.in. Zastępca Wójta Gminy Przemęt Mariusz Silski oraz Starostwa Wolsztyński Janusz Frąckowiak. Okazało się, że koszenie kosą wcale do łatwych nie należy.
Po kosach na polu pojawiły się pierwsze maszyna – kosiarka nazywana często „gonichą”. Początkowo ciągnęły ją konie, a później ciągniki. Koszenie szło zdecydowanie szybciej o czym mogli się przekonać widzowie pokazu. Był też pokaz zgrabiania i zwożenia zboża z pola. Dużą atrakcją była przerwa w żniwach i poczęstunek kawą zbożową i tradycyjnym plackiem drożdżowych. Takiego drożdżowego jak był na polu nie kupicie w żadnej cukierni. Posilali się oczywiście pracujący ale i widownia.
Nie lada atrakcją było pojawienie się na polu całkowicie sprawnego kombajnu zbożowego „Vistula”, produkowanego w latach 60-tych ubiegłego wieku w Płocku.
Po pokazie polowym przyszedł czas na pokaz młócenia za pomocą cepa i młocarki. Tu swych sił również mogli spróbować wszyscy chętni. Była też prezentacja dawnej ręcznej maszyny do oczyszczania ziarna oraz sieczkarki.
Podczas imprezy była również wystawa dawnych sprzętów rolniczych. Nowością były konkursy dla publiczności. Każdy mógł spróbować swoich sił w rzucie snopkiem oraz w toczeniu balotów. Najlepsi otrzymali puchary i nagrody ufundowane przez GCKiB w Przemęcie, które wręczyli Zastępca Wójta Gminy Przemęt, Mariusz Silski orz sołtys Kluczewa, Jolanta Skoracka.
Nie zabrakło też występów artystycznych przygotowanych przez dzieci z przedszkola w Siekowie. Dla dzieci przygotowano zresztą wiele innych atrakcji. Były więc konkursy z nagrodami, malowanie twarzy, które cieszyło się olbrzymią popularnością i dmuchane zjeżdżalnie. Młodsi i starsi mogli spróbować swojskiego placka i kawy przygotowanych przez KGW Kluczewo, a także tradycyjnego chleba ze smalcem i ogórkiem oraz podpiwka, które serwowało gospodarstwo agroturystyczne „Stara Chata u Kowola”.
W cieniu namiotów panie z KGW w Kluczewie prezentowały najlepsze sposoby kiszenia kapusty i ogórków. Każdy mógł spróbować gotowego produktu i trzeba przyznać, że kapucha i ogóry smakowały wyśmienicie. Był też pokaz dziergania na drutach, szydełkowania i haftowania. Chętni mogli również obejrzeć sprzęt strażacki prezentowany przez OSP Przemęt.
W tym czasie publiczność oglądała niesamowity występ grupy „ALEBABKI” czyli czirliderek 40+ z Wijewa oraz zabawny skecz kabaretu „SKLEROZA”, tworzonego przez panie z kilku kół gospodyń wiejskich z gminy Przemęt. Imprezę zakończyła zabawa taneczna na trawie, czyli tak jak dawniej się bawiono.
– Myślę, że każdy, kto w niedzielę 15 lipca br. wybrał się do Kluczewa na rżnięcie po dawnemu na pewno tego nie żałował. – mówi Maciej Ratajczak, dyrektor GCKiB w Przemęcie, który od początku prowadzi imprezę i jest jednym z jej współtwórców. – Świetna pogoda i mnóstwo atrakcji dla dzieci, a do tego żniwa w najlepszym dawnym wydaniu. Podziękowania należą się osobom, które od trzech lat współtworzą imprezę i bez których nie mogłaby się ona odbyć. Mam na myśli kluczewską Radę Sołecką z Panią sołtys na czele, tutejsze Koło Gospodyń Wiejskich oraz Ochotniczą Straż Pożarną z Kluczewa, a także OSP Przemęt. Dziękuję bardzo wszystkim zaangażowanym!
Informacja pochodzi z serwisu GCKiB w Przemęcie. Pełna fotorelacja z wydarzenia dostępna pod adresem https://www.facebook.com/Gminne-Centrum-Kultury-i-Biblioteka-w-Przem%C4%99cie-132676153463975/