Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Susza w uprawach rolnych – możliwość zgłaszania szkód

Urząd Gminy Przemęt informuje, że Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, zgodnie z wymogami Obwieszczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą.

W okresie  od 11 kwietnia 2019 roku do 20 czerwca 2019 roku stwierdzono zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej na terenie gminy Przemęt wśród upraw rolnych.

W związku z powyższym powołany Zarządzeniem Wojewody Wielkopolskiego Zespół  Komisji do szacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których w wyniku suszy wystąpiły straty w gospodarstwie rolnym w uprawach rolnych oraz w trwałych użytkach zielonych, przyjmować będzie pisemne wnioski rolników o oszacowanie wysokości strat w średniej rocznej produkcji gospodarstwa. 

WAŻNE – szacowaniu podlegają jedynie uprawy, z których nie zebrano jeszcze plonów !!!

W przypadku gdy w gospodarstwie rolnym oprócz produkcji roślinnej prowadzona jest towarowa produkcja zwierzęca, we wniosku należy wymienić średnią roczną liczbę zwierząt  ze względu na fakt, że  za podstawę określenia zakresu i wysokości szkód w produkcji rolnej przyjmuje się całość produkcji prowadzonej w gospodarstwie rolnym tj. zarówno w produkcji roślinnej jak i w zwierzęcej.

Wnioski należy składać w Urzędzie Gminy Przemęt, pokój nr 13 do dnia 12 lipca 2019r.

Druki wniosków dostępne są w Urzędzie Gminy Przemęt – pokój nr 13 oraz do pobrania ze strony internetowej >>>>> kliknij tutaj wniosek

przykładowy wzór wypełnionego wniosku

 

Uwaga – we wniosku obowiązkowo należy podać:

– dane producenta rolnego,

– rodzaj uprawy – wykazać należy wszystkie uprawy występujące w gospodarstwie na terenie gminy Przemęt w 2019 r. zgodnie z wnioskiem o przyznanie płatności  obszarowych (obowiązkowo należy podać uprawy, w których wystąpiły straty w plonie i również wszystkie uprawy, w których strat nie ma/ nie było, a występują/występowały w gospodarstwie w 2019 r.). Jeżeli uprawy występują na innych gminach, to w celu oszacowania ich szkód konieczne jest złożenie przez rolnika wniosku do właściwej terytorialnie gminy. Brak protokołu z oszacowania szkód z innej gminy (protokołu cząstkowego) skutkować będzie nie uwzględnieniem szkód w danej uprawie w protokole zbiorczym,

– powierzchnię uprawy (w ha) w rozbiciu na poszczególne działki

– stopień szkód w %,

– średnią roczną produkcję zwierząt,

– informację czy producent rolny zawarł umowę ubezpieczenia upraw rolnych lub umowę ubezpieczenia zwierząt gospodarskich obejmującą ochroną ubezpieczeniową co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk lub co najmniej 50% liczby zwierząt gospodarskich. Jeżeli TAK to w jakim zakresie, jaka powierzchnia upraw jest ubezpieczona i czy  producent rolny otrzymał już odszkodowanie ? Jeśli tak to w jakiej wysokości,

– informację o powierzchni gospodarstwa ogółem (w ha),

– informację czy rolnik posiada grunty w innych gminach, i czy złożył bądź zamierza złożyć wniosek o oszacowanie szkód do tamtejszych gmin.

WAŻNE:

Wnioski o oszacowanie szkód w uprawach, których plony zostały już zebrane z pól ze względów proceduralnych nie będą mogły być rozpatrzone przez Zespół Komisji.              

W związku z powyższym prosimy rolników aby nie składali wniosków o oszacowanie strat „na ostatnią chwilę”, gdyż komisje nie zdążą zakończyć swej pracy przed nadejściem żniw.         

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors