Polska to prawdziwe królestwo bocianów, ich święto obchodzimy 31 maja. To nie światowy dzień, a polski. W Polsce żyje największa populacja bocianów białych na świecie, szacuje się, że co roku przylatuje do nas około 50 tysięcy par tych ptaków.
Te ciekawostki na terenowej lekcji biologii przekazała nam Pani Klaudia Szala doktorantka Zakładu Biologii i Ekologii Ptaków, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W zajęciach brali udział uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kluczewie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starkowie, którzy aktywnie uczestniczyli w pogadance na temat: Jak badać ptaki? Poznając w jaki sposób i gdzie obrączkowane są ptaki, liczebność, trasy wędrówek, wiek i pomiary ptaków, dbałość o miejsce do żerowisk. Bociany białe to jedne z najbardziej znanych i charakterystycznych ptaków występujących na terenie naszego kraju. Stanowią nieodłączny element wiejskiego krajobrazu, mają swoje zaszczytne miejsce także w naszej kulturze. Często swoje gniazda zakładają w pobliżu siedlisk człowieka m. in na słupach energetycznych tak jak właśnie niedaleko naszych szkół. Bocian jest symbolem rodzicielskiej troski, szczęścia i pomyślności.
Na koniec pogadanki Pani Klaudia przeprowadziła quiz Co to za ptak? Uczniowie z tym zadaniem poradzili sobie doskonale!
Na podsumowanie udaliśmy się pod bocianie gniazda aby za pomocą lunety obserwować ich ciekawe zwyczaje.