Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Narodowe Czytanie. Wspólnie czytamy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Narodowe Czytanie. Wspólnie czytamy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Kiedy literatura i historia splatają się ze sobą, powstaje magiczna chwila, w której przeszłość ożywa na nowo. Taką chwilą było tegoroczne Narodowe Czytanie, które po raz dwunasty zgromadziło miłośników literatury, by wspólnie oddać się lekturze wyjątkowej powieści.

11 września 2023 roku, w kościele poewangelickim w Kaszczorze, wójt Gminy Przemęt – Janusz Frąckowiak wraz z zaproszonymi gośćmi oddał hołd tej pozytywistycznej powieści, dając jej nowe życie poprzez wspólne czytanie. Wydarzenie to miało szczególną oprawę, łącząc w sobie pasję do literatury z głęboką refleksją historyczną.

Narodowe Czytanie to coroczna akcja, której głównym celem jest promocja polskiej literatury i kultury. Wspólne czytanie wybranej lektury staje się okazją do przemyśleń, dyskusji i spojrzenia na ważne momenty w historii Polski z nowej perspektywy. Co ważne, do inicjatywy mogą przyłączyć się nie tylko Polacy w kraju, ale i za granicą, a także instytucje publiczne oraz prywatne osoby.

Wybór „Nad Niemnem” na lekturę Narodowego Czytania 2023 nie był przypadkowy. Uczczenie 160. rocznicy Powstania Styczniowego odgrywało kluczową rolę w tej decyzji. Powieść Orzeszkowej, choć ukazuje życie społeczności nad rzeką Niemen, w tle ma ważne wydarzenia historyczne, w tym Powstanie Styczniowe. To poruszające dzieło podkreśla trudności, z jakimi musieli się zmierzyć Polacy w tamtych trudnych czasach, jednocześnie ukazując piękno i siłę narodowego ducha.

Narodowe Czytanie staje się coraz bardziej popularne z każdym rokiem. Zachęcamy do włączenia się w tę inicjatywę, bo literatura nie jest tylko zapisem przeszłości – jest przede wszystkim drogowskazem do przyszłości. Wspólne czytanie i refleksja nad ważnymi momentami w historii naszego narodu to doskonały sposób na budowanie więzi i przypominanie sobie o wartościach, które są fundamentem polskiej tożsamości.

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors