Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Z Sulechowa do Wiednia. Rowerowy hołd dla bohaterów Odsieczy Wiedeńskiej

Na zdjęciu maszerujący żołnierze. Wokół ludzie.

W dniach 5 i 8 września odbyły się uroczystości upamiętniające dwa ważne wydarzenia: 341. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej oraz 41. rocznicę obecności św. Jana Pawła II w Kahlenbergu. Obchody rozpoczęły się w czwartek, 5 września, w 5. Lubuskim Pułku Artylerii w Sulechowie, a zakończyły w niedzielę, 8 września, w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu w Wiedniu.

Pierwsza część obchodów odbyła się w czwartek, 5 września, w 5. Lubuskim Pułku Artylerii w Sulechowie. Gminę Przemęt reprezentowali kierownik wydziału Spraw Obywatelskich Leszek Anglart oraz Natalia Chomska, podinspektor w wydziale Spraw Obywatelskich. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 8:30 pod pomnikiem generała artylerii koronnej Marcina Kątskiego, patrona 5. Pułku Artylerii. Tam nastąpiło uroczyste przekazanie tablicy pamiątkowej poświęconej generałowi, ufundowanej m.in. przez Gminę Przemęt, Związek Rodu Kątskich oraz inne lokalne instytucje, w tym Starostwo Powiatowe w Zielonej Górze i Miasto Sulechów.

Tego samego dnia wystartował rajd rowerowy „Szlakiem Odsieczy Wiedeńskiej”, w którym udział wzięło 11 cyklistów, w tym dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej generał dywizji Szymon Koziatek oraz żołnierze z różnych jednostek wojskowych. Trasa rajdu, licząca łącznie 600 km, prowadziła przez Polskę, Czechy i Austrię. Metą była Wzgórze Kahlenberg w Wiedniu, gdzie uczestnicy rajdu przekazali tablicę pamiątkową kustoszowi Polskiego Sanktuarium Narodowego. Tablica została umieszczona w kaplicy św. Józefa, która odegrała kluczową rolę podczas bitwy pod Wiedniem w 1683 roku.

Rajd ten, zorganizowany z inicjatywy sulechowskich żołnierzy, miał na celu upamiętnienie bohaterstwa gen. Marcina Kątskiego, dowódcy artylerii wojsk sprzymierzonych, który przyczynił się do zwycięstwa nad armią turecką w bitwie pod Wiedniem. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem generała oraz błogosławieństwo, którego udzielił kapelan 5. Pułku, ksiądz major Piotr Rokita.

Główne obchody odbyły się w niedzielę, 8 września, na Wzgórzu Kahlenberg, gdzie 41 lat wcześniej modlił się św. Jan Paweł II. Na cmentarzu, gdzie spoczywają Polacy polegli w Odsieczy Wiedeńskiej, zapalono znicze. O godzinie 10:00 odbyła się msza święta, której przewodniczył kapelan sulechowskich artylerzystów. Podczas mszy przekazano tablicę poświęconą gen. Kątskiemu, która ma upamiętniać jego wkład w historyczne zwycięstwo pod Wiedniem.

W obchodach na Kahlenbergu uczestniczyli wójt Gminy Przemęt Janusz Frąckowiak oraz zastępca wójta Gminy Przemęt Waldemar Kalitka. Po mszy odbył się apel pamięci z udziałem żołnierzy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, a następnie uczestnicy mogli wziąć udział w dożynkach, które zakończyły się uroczystym obiadem.

Obchody były okazją do uczczenia wielkiego zwycięstwa polskiego oręża oraz wyrazem wdzięczności za dziedzictwo historyczne i duchowe, które pozostawili Jan III Sobieski oraz Jan Paweł II.

Fot.: 5 Lubuski Pułk Artylerii w Sulechowie

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors