W sobotę, 28 grudnia, w Chobienicach odbyła się konferencja Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego pt. „Boje o mosty na rzece Obrze”. W wydarzeniu wziął udział Wójt Gminy Przemęt, Janusz Frąckowiak, podkreślając tym samym znaczenie pamięci o bohaterach walczących o niepodległość naszej ojczyzny.
Organizatorami konferencji były oddziały TPPW z Siedlca, Zbąszynia, Wolsztyna i Opalenicy. Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą o godzinie 12:00 w kościele parafialnym w Chobienicach, odprawioną w intencji ojczyzny. Następnie uczestnicy przemaszerowali do OSTOI w Chobienicach, gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiło oficjalne otwarcie uroczystości oraz powitanie zaproszonych gości.
W programie konferencji znalazły się niezwykle interesujące prelekcje historyczne. Dr Zdzisław Kościański przybliżył postać generała Stanisława Taczaka w wykładzie „Generał Stanisław Taczak – żołnierz niepodległości. W 150. rocznicę urodzin”. Z kolei dr Piotr Grzelczak z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu omówił zasługi Ignacego hr. Mielżyńskiego dla ojczyzny, a Dariusz Poszwiński z TPPW w Gminie Siedlec poruszył temat „Rola duchowieństwa w Powstaniu Wielkopolskim”.
Kolejnymi punktami programu były prelekcje Huberta Rokoszewskiego pt. „Boje o mosty na rzece Obrze” oraz Piotra Stacheckiego – „Za mostami Obry w niemieckiej niewoli Havelbergu”.
Ważnym momentem wydarzenia było również uroczyste przyjęcie nowych członków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, co symbolizuje kontynuację misji krzewienia wiedzy o historii regionu i bohaterach walczących o niepodległość.
Konferencję zakończyła część artystyczna w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego hr. Mielżyńskiego w Chobienicach, które w swoim występie oddały hołd bohaterom Powstania Wielkopolskiego.
„Powstanie Wielkopolskie to niezwykle ważny rozdział w naszej historii, a bohaterowie tamtych dni zasługują na naszą wdzięczność i pamięć. Takie spotkania są nie tylko okazją do refleksji, ale także lekcją patriotyzmu dla młodszych pokoleń. Cieszę się, że możemy wspólnie pielęgnować tę pamięć i przekazywać ją dalej. Jako samorząd wspieramy inicjatywy, które budują świadomość historyczną i wzmacniają naszą lokalną tożsamość”- posumował Janusz Frąckowiak.