12 kwietnia 2025 roku w Wolsztynie odbył się XI Marsz Katyński, poświęcony 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Za przygotowanie uroczystości odpowiadały Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości w Drzonowie oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. Wydarzenie miało przypomnieć o tragicznych losach polskich jeńców zamordowanych w 1940 roku przez NKWD oraz oddać im należną cześć.
Patronat honorowy nad marszem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, a wśród partnerów wydarzenia znaleźli się m.in. Wójt Gminy Przemęt, Wójt Gminy Siedlec, Burmistrz Wolsztyna, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Lubuskie Muzeum Wojskowe. Gmina Przemęt wsparła organizację przedsięwzięcia kwotą 10 tysięcy złotych.
Obchody rozpoczęły się o godzinie 12:00 na cmentarzu parafialnym, skąd uczestnicy wyruszyli ulicami Lipową, K. Rocha, Kościelną, przez Rynek i następnie ulicą 5 Stycznia dotarli do Pomnika Ofiar Katynia. Tam, podobnie jak pod czterema innymi pomnikami, złożono kwiaty – również od reprezentantów Gminy Przemęt: Wójta Janusza Frąckowiaka, Przewodniczącej Rady Gminy Moniki Maćkowiak oraz Patrycji Pabich, Głównego Specjalisty w Wydziale Oświaty, Promocji, Turystyki i Sportu, a zarazem Radnej Powiatu Wolsztyńskiego.
Kolejnym istotnym punktem wydarzenia była msza święta, która odbyła się o godzinie 13:00 w Kościele Wniebowstąpienia. Chwilę później uczestnicy powrócili na trasę, kierując się ulicą 5 Stycznia i Dworcową ku stacji PKP. Tam o godzinie 14:30 miała miejsce wyjątkowa inscenizacja odjazdu historycznego pociągu z jeńcami do przystanku Skansen – symboliczna scena, która przybliżyła zebranym tragiczne realia roku 1940.
Następnie w Bielniku, stanowiącym ważne miejsce pamięci narodowej, przeprowadzono Apel Poległych upamiętniając ofiary Zbrodni Katyńskiej. Uroczystość oficjalnie zakończyła się o godzinie 15:30. W wydarzeniu wzięła także młodzież z gminy Przemęt- klasa druga i trzecia Technikum Ekonomicznego.
Zbrodnia Katyńska jest jednym z najtragiczniejszych epizodów w historii Polski. Wiosną 1940 roku funkcjonariusze NKWD, na rozkaz władz ZSRR, zamordowali około 22 tysięcy polskich oficerów, inteligentów i funkcjonariuszy Policji Państwowej. Przez dziesięciolecia temat ten był zatajany i fałszowany. Dopiero po 1989 roku zaczęto mówić otwarcie o prawdziwych sprawcach i okolicznościach zbrodni.
„Pamięć o Zbrodni Katyńskiej jest obowiązkiem każdego z nas. Wspólnie z mieszkańcami chcemy pokazać, jak bardzo cenimy wolność i niepodległość, o które walczyli nasi przodkowie. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w Marszu, szczególnie młodzieży. Takie inicjatywy są najlepszym świadectwem, że historia pozostaje dla nas żywa, a Gmina Przemęt chętnie wspiera i współorganizuje przedsięwzięcia służące podtrzymywaniu pamięci.” – powiedział Janusz Frąckowiak.
Tegoroczny Marsz Katyński po raz kolejny pokazał, że duch patriotyzmu wciąż jest silny, a pamięć o Zbrodni Katyńskiej – nierozerwalnie związana z naszą tożsamością – pozostaje żywa dzięki wspólnemu wysiłkowi mieszkańców, władz samorządowych i organizatorów.