Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Gminne obchody 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i wyzwolenia Przemętu

Obchody rozpoczęła Msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem licznych pocztów sztandarowych i delegacji oraz przedstawicieli władz gminnych i powiatowych. Obecni byli m.in. Wójt Gminy Przemęt, Pani Dorota Gorzelniak, Starosta Powiatu Wolsztyńskiego, Pan Janusz Frąckowiak, Przewodniczący Rady Gminy Przemęt, Pan Jerzy Dominiak oraz Wicestarosta Powiatu Wolsztyńskiego, Pan Piotr Krajewski.

Doniosłość uroczystości podkreśliła obecność i muzyka przemęckiej orkiestry dętej GCKiB w Przemęcie.
Po mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali na przemęcki Rynek, gdzie przy pomniku z tablicami upamiętniającymi walki powstańcze na Ziemi Przemęckiej odbyła się dalsza część obchodów. Tu wiązanki kwiatów i znicze złożyły delegacje samorządowe, przedstawiciele organizacji społecznych oraz szkół i przedszkoli z Gminy Przemęt.
W swoim przemówieniu Wójt Dorota Gorzelniak podkreśliła z jednej strony, iż nasi przodkowie walczący za wolność Ojczyzny powinni być dla nas wzorem do naśladowania, a z drugiej, nawiązała do współczesnych niespokojnych wydarzeń na świecie i przytoczyła słowa profesora Władysława Bartoszewskiego „Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”.
O znaczeniu Powstania Wielkopolskiego nie tylko dla Wielkopolski, ale dla całej odradzającej się Polski, a nawet kształtującego się ładu w Europie, w swoim przemówieniu mówił Pan Antoni Fornalski, Prezes Koła Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Przemęcie. Jednocześnie A. Fornalski wspomniał o uroczystościach jakie ku pamięci Powstania Wielkopolskiego odbyły się 28 grudnia 2015 r. w Warszawie podkreślając, iż po raz pierwszy od wielu lat uczestniczył w nich Prezydent RP.
Krótkie literackie wspomnienie czasów walk o wolność przygotowała młodzież z Zespołu Szkół w Przemęcie. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie Roty.

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors