Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

III Ogólnopolski Turniej Szachowy Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W sali widowiskowej II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Gnieźnie 5 marca 2016 r. odbył się III Ogólnopolski Turniej Szachowy Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Na starcie stanęło blisko 200 zawodników z Polski, Ukrainy i Białorusi, co stanowi rekordową frekwencję w ponad 90-letniej historii gnieźnieńskich szachów.

            W turnieju wzięli udział zawodnicy Gambitu Bucz. Było to dla nich wydarzenie nie tylko sportowe, ale również okazja do poznania historii Polski. Każdy uczestnik otrzymał okolicznościową koszulkę, upominek oraz gadżety związane z „żołnierzami wyklętymi” w postaci filmów DVD, albumów, książek itp. Dużym powodzeniem cieszyła się również wojskowa grochówka. Wśród zawodników Gambitu najwyższe miejsca zajęli Michał Zygmanowski i Kacper Zieliński.

            Najstarszy zawodnik turnieju miał 85 lat, natomiast najmłodszy 7. Zawody rozegrano według przepisów szachów szybkich, systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Podobnie jak w roku ubiegłym triumfował Łukasz Licznerski z Gostmata 83 Gostynin, który wyprzedził byłego mistrza świata juniorów – Jacka Tomczaka z Akademii Szachowej Gliwice.

            Imprezę, w ramach gnieźnieńskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowali Ludowy Klub Sportowy Chrobry Gniezno oraz Klub Gazety Polskiej. Patronat narodowy nad nią objął Prezydent RP Andrzej Duda, którego list przeczytano na otwarciu zawodów. Patronat honorowy objął Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Z kolei starosta Beata Tarczyńska powiedziała: – „Należy przywrócić pamięć o tych ludziach, którzy walczyli o naszą niepodległość. Niewiele się o nich mówiło, nazywało się ich bandami, a w rzeczywistości było zupełnie inaczej. To oni chcieli wolności naszego kraju i doczekaliśmy się jej po wielu latach. Każda forma uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych jest bardzo dobra, bo przecież nie chodzi tylko o to, by organizować tylko akademie czy konferencje, ale także uczestniczyć w takich wydarzeniach, jakim jest ten trzeci turniej szachowy. Cieszę się, że w takim wydarzeniu uczestniczy także młodzież i dzieci, bo to jest ważne by to im przekazać pamięć o tych ludziach…”

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors