Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Rowerem po Kobylnicy

W ramach współpracy partnerskiej Gminy Przemęt z niemiecką Gminą Bestenzee i Gminą Kobylnica udało się po raz pierwszy zorganizować wspólny rajd rowerowy, który odbył się w Kobylnicy. Celem wyprawy była popularyzacja turystyki rowerowej, poznawanie walorów przyrodniczych i kulturowych Gminy Kobylnica, jak również wymiana doświadczeń związanych z tworzeniem ścieżek rowerowych, pieszych jak i przystani kajakowych. Na trasę w słoneczny majowy weekend wyruszyło około 35 uczestników. Jadąc trasami rowerowymi mogliśmy zobaczyć miejsca świadczące o historii tej ziemi oraz dostrzec jak rozwija się nie tylko przemysłowo, ale przede wszystkim turystycznie Gmina Kobylnica i Słupsk. Ogromnym atutem Gminy Kobylica jest energia odnawialna, która pozwoliła na wybudowanie 3 farm wiatrowych, a w kolejnych latach powstanie kolejna na której zostanie wybudowanych około 80 wiatraków. W obecnej chwili na terenie gminy są już 42 siłownie wiatrowe. Nie tylko wiatraki, ale także energia słoneczna dominuje na terenie gminy. Zrealizowanie programu wykorzystywania energii słonecznej pozwoliło wyposażyć budynki użyteczności publicznej, domy jednorodzinne i kamienice komunalne w instalacje solarne zapewniające im energię potrzebną do przygotowania ciepłej wody. W planach Gminy Kobylnica jest budowa trzech farm fotowoltaicznych.

Malownicza gmina sprzyja uprawianiu różnych form turystyki. Zwolennicy aktywnego wypoczynku mogą oddać się pieszym wędrówkom i rowerowym wycieczkom oraz wodnym rozrywkom , jak np. kajakarstwo, czy wędkarstwo w otoczeniu Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”. Wielką popularnością cieszą się spływy Papieskim Szlakiem Kajakowym Słupią, nazwanym tak dla uczczenia Jana Pawła II, który przepłynął go na długo przed tym, jak został papieżem. Spływy kajakowe rzeką Słupią są wielką atrakcją ze względu na mijane krajobrazy, ale trzeba mieć na uwadze, że jest to szlak trudny, ze względu na wartki nurt, liczne meandry i powalone drzewa.

Czy warto zobaczyć te tereny? – na pewno tak, są godne polecenia, ale i nasze okolice przyciągają wielu turystów. Nasza gmina również ma walory rekreacyjne, które ciągle są odkrywane i unowocześniane. Jak pisał Stanisław Jachowicz „Cudze chwalicie, swego nie znacie …” , dlatego warto poznawać i promować Ziemię Przemęcką i okolice.

Joanna Karkowska

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors