Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Apel w sprawie wałęsających się psów

W ostatnim okresie na terenie naszej Gminy nasiliło się zjawisko dużej ilości psów, które bez żadnego nadzoru wałęsają się po miejscowościach, często narażając na niebezpieczeństwo użytkowników dróg, mieszkańców, a szczególnie dzieci. W zdecydowanej większości przypadków zwierzęta mają swoich właścicieli, a pojawiające się tzw. „bezdomne” psy to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez mieszkańców. Bardzo często właściciele czworonogów nie trzymają ich na uwięzi, w kojcu czy zamkniętej posesji, pozwalając psom biegać samowolnie po wsi.

Urząd Gminy Przemęt przypomina,  że za psa zawsze odpowiada jego właściciel i to na nim spoczywa obowiązek  odpowiednie pilnowania czworonoga. W przypadku nie wywiązywania się z ww. obowiązku, posiadaczowi zwierzęcia zgodnie z Kodeksem wykroczeń wymierzona może zostać kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny bądź nagany. Jeżeli pies w wyniku pogryzienia spowoduje u innej osoby obrażenia, właściciel czworonoga może odpowiadać jak za przestępstwo. Poszkodowany może także pozwać właściciela psa do sądu
i dochodzić roszczeń odszkodowawczych.

Prosimy wszystkich mieszkańców, którzy posiadają psy, aby nie zapominali   o swoich czworonogach i skuteczne zabezpieczali furtki i ogrodzenia posesji, tak by psy nie mogły jej opuszczać bez właściciela. Psy nie mogą biegać w miejscach ogólnodostępnych (publicznych) bez odpowiedniego nadzoru.

Informujemy, że w ostatnim czasie na rynku pojawiło się szereg firm i kancelarii prawniczych, które reprezentują osoby pogryzione przez psy, bronią ich praw w sądzie i skutecznie odzyskują odszkodowania.

                                                              Referat Rolnictwa, Ochrony Środowiska,                                                                 Nieruchomości  i Planowania Przestrzennego                                                                                  Urzędu Gminy Przemęt

Przemęt, dnia 06.06.2016r.

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors