Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

II miejsce dla prezesa UKS Gambit Bucz w konkursie Polskiego Związku Szachowego

W bieżącym roku 90-lecie istnienia obchodzi Polski Związek Szachowy (1926-2016). Z tej okazji ogłoszono konkurs na najlepszy artykuł lub utwór literacki o tematyce szachowej. Szeroka formuła sprawiła, że na konkurs wpłynęły różnorodne formy prozatorskie, artykuły popularnonaukowe, a nawet poezja opiewająca piękno „królewskiej gry”. Przyznano trzy nagrody główne i sześć wyróżnień. II miejsce zajął prezes UKS Gambit Bucz – Leszek Skrzypek, który przedłożył do oceny esej zatytułowany „Filozofia szachów. Perspektywy rozwoju”.

            Autor podjął próbę opisu nowej subdyscypliny naukowej – filozofii szachów. Zinterpretował rozwój szachów w kontekście ważnych trendów kulturowych: postmodernizmu i personalizmu. W analogii do podstawowych działów filozofii w pracy omówiono również ontologię i epistemologię szachów oraz aksjologię (etykę i estetykę). Sporo uwagi poświęcono szachom jako nowoczesnej formie wspomagania rozwoju uczniów. Warto wspomnieć, że od 25 lat szkoła w Buczu należy do pionierów edukacji szachowej. Wdrożono tu również innowację pedagogiczną „Szachy bawią, uczą i wychowują”.

            Podsumowanie wyników konkursu nastąpi w Warszawie 18 czerwca br. na uroczystej gali z okazji 90-lecia. Nagrodzone artykuły zostaną opublikowane w kolejnych numerach „Mata” – oficjalnego pisma Polskiego Związku Szachowego.

GRATULUJEMY

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors