Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

98. rocznica wyzwolenia Przemętu przez Powstańców Wielkopolskich

6 stycznia 2017 r. obchodziliśmy 98 rocznicę wyzwolenia przez Powstańców Wielkopolskich Przemętu. Dokładnie tego dnia 1919 roku podczas zgromadzenia mieszkańców na przemęckim Rynku utworzony został oddział zbrojny – Kompania Przemęcka, która w kolejnych dniach brała udział w wyzwalaniu okolicznych miejscowości.
Upamiętniając ten fakt w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Przemęcie odbyła się uroczysta Msza święta, w której obok zaproszonych gości i delegacji udział wzięły również poczty sztandarowe szkół i organizacji społecznych z terenu gminy Przemęt.
Po nabożeństwie, które uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta GCKiB w Przemęcie, uczestnicy przemaszerowali na Rynek, gdzie pod figurą Serca Jezusowego z tablicami pamiątkowymi delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Za udział w uroczystościach wszystkim zebranym podziękowała Dorota Gorzelniak, Wójt Gminy Przemęt. Znaczenie dnia 6 stycznia w naszej lokalnej historii przypomniał Antoni Fornalski, Prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Przemęcie. Krótki program artystyczny przedstawiła młodzież z Zespołu Szkół w Przemęcie, dla którego, co warto przypomnieć, Powstańcy Wielkopolscy są patronem.
Organizatorami uroczystości byli: Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Przemęcie, Wójt Gminy Przemęt, Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Przemęcie oraz Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Przemęcie.

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors