Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Stop pożarom traw

Państwowa Straż Pożarna rozpoczyna kampanię pod hasłem „STOP pożarom traw”. Wypalanie traw co roku niesie ze sobą śmiertelne żniwo oraz duże straty materialne. W 2016 roku do gaszenia pożarów traw w Polsce zużyto aż 67 373 000 litrów wody, straty oszacowano na 8 700 000 zł, a strażacy tego typu interwencji wyjeżdżali średnio co 14 minut.

Najczęstszą przyczyną pożarów są nieprzemyślane wybryki dzieci i młodzieży oraz brak rozsądku osób dorosłych, które w ten sposób chcą usunąć suchą roślinność z pól i przydomowych działek. Wypalanie traw i zarośli niszczy przyrodę i wbrew obiegowym opiniom, nie przynosi żadnych korzyści. W płomieniach ginie wiele zwierząt. Pogarsza się również stan powietrza. Wypalanie traw niesie za sobą także zagrożenia dla ruchu drogowego oraz dla zdrowia i życia ludzi.

Oprócz tego, że wypalanie traw jest szkodliwe i niebezpieczne, to jest także nielegalne. Grozi za nie kara grzywny w wysokości 5 tys. zł. W przypadku spowodowania przez dym lub ogień palących się traw zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego lub mienia, wypalanie może stanowić przestępstwo, za które grozi sprawcy kara od roku do nawet 10 lat pozbawienia wolności.

W ramach kampanii „STOP pożarom traw” uruchomiona została strona internetowa www.stoppozaromtraw.pl na której przedstawione zostały informacje dotyczące zagrożeń wynikających z wypalania traw.

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors