Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Partnerstwo Bestensee i Przemętu trwa już 15 lat

12 maja br. Pani Dorota Gorzelniak Wójt Gminy Przemęt otrzymała z rąk starosty Powiatu Dahme-Spreewald Stephana Loge Europejski Dyplom za niestrudzone społeczne zaangażowanie w niemiecko-polskie partnerstwo pomiędzy gminami Bestensee i Przemęt.
Współpraca obu samorządów trwa od czasu podpisania porozumienia o partnerskich stosunkach w 2002 r. Partnerska gmina z Niemiec liczy około 7 tysięcy mieszkańców i składa się tylko z dwóch miejscowości: Bestensee i Pätz. Przez lata wzajemne kontakty między gminami bardzo się zacieśniły, a wymiana doświadczeń trwa nieprzerwanie. Ważnym efektem współpracy obu gmin jest wymiana rodzin polskich i niemieckich. Z tych kontaktów korzystać może każdy mieszkaniec naszej gminy, wystarczy zgłosić taką chęć do Urzędu Gminy Przemęt. Dzięki tej współpracy mieszkańcy mogą podszkolić język niemiecki i poznać kulturę tamtego regionu. Także młodzież szkolna wspólnie ze swoimi niemieckimi kolegami bierze udział w koloniach, dzięki którym poznaje kulturę i tradycję partnerów oraz wspólnie spędza czas. Organizowane są również wspólne rajdy rowerowe zarówno po gminie Przemęt, jak i po gminie Bestensee. Odbywają się też zawody sportowe min. turniej tenisa stołowego. Bardzo dobrze rozwija się wymiana kulturalna. Na festynie organizowanym corocznie w Bestensee zaprezentowały się zespoły z gminy Przemęt – Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Zespół Wokalny Gioielli. Natomiast artyści z Bestensee uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych w Gminie Przemęt.
Jednym z ważniejszych punktów współpracy jest wymiana doświadczeń gospodarczych, poznawanie zasad funkcjonowania urzędów oraz przekazywanie dobrych praktyk. Przedszkole modułowe, które powstanie w Buczu to właśnie pomysł z Bestensee, gdzie funkcjonuje piętrowa szkoła modułowa.
Pani Wójt, która wiele razy odwiedziła partnerską gminę podkreśliła, że wiele spraw łączy mieszkańców obu gmin, ale jeszcze dużo rzeczy możemy się od siebie nauczyć.
Nagrodę za działanie na rzecz integracji europejskiej otrzymał także pan Maciej Kotliński, nauczyciel Zespołu Szkół w Siedlcu.

J.Skorupińska

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content