Wystawa „Sroki w lesie” to zabawa z widzem, pretekst do pytania, czy aby na pewno las i ptaki-sroki są inspiracją w twórczości zaproszonych artystów?
Otóż dwoje artystów – malarka i ceramik – noszą ptasie nazwisko. Są to Dagmara Angier-Sroka i Bartłomiej Sroka. Dwa lata temu zamienili miasto na teren leśny. Przyroda i obcowanie z nią na co dzień – w tym z innymi ptasimi rodzinami – inspiruje i uwrażliwia, sprawia że motyw ptasi czy czynnik geometrii, struktur, rytmu jest wciąż poruszany i odkrywany w ich twórczości.
Prezentacja w sali Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wolsztynie podzielona jest na 3 części: malarstwo, ceramika oraz multimedialna projekcja działalności Fundacji Sztuka dla Ludzi.
DAGMARA ANGIER-SROKA – absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W jej twórczości dominują portrety interpretowane za sprawą splotu struktur tkanin, szwów, zszyć, rozdarć wypełnionych kolorem i często tekstem. Artystka bawi się znaczeniem słów, zdań. Tworzy duże formaty (co najmniej metr, dwa metry), a przy małych męczy się, ale i tak się nie poddaje. Prezentowane prace to m.in.: „Kto pierwszy ten lepszy”, „Hop siup”, „Lubię jazz”, „Kto wie”, „Short way”. Artystka niewiele używa farb, w zasadzie wcale, a jej prace są kolorowe, wyważone w kolorach, czasami z dominantą jednego koloru, z dużą ilością odcieni. Struktura również jest dla niej ważna, używa przede wszystkim worków jutowych, lnu, bawełny. Prace są ściśle związane z naturą.
Oprócz malarstwa sztalugowego można zobaczyć wycinek twórczości street artowej Dagmary w otwartej przestrzeni miejskiej i wiejskiej w formie zdjęć z realizacji wielkoformatowych murali. Tu zdecydowanie malarka porzuca tkaniny, wchodzi ze stricte malarskim podejściem do ścian elewacji budynków. Malarstwo, czy wręcz zaprojektowana do konkretnej architektury i krajobrazu wielkoformatowa grafika, wykonane jest w technikach klasycznych przy użyciu farb, pędzli, wałków, często na dużych wysokościach. Dagmara zrealizowała 9 murali, które samodzielnie zaprojektowała i wykonała. Najważniejsze to: „Ptasie radio” Juliana Tuwima na murach terenu ogrodzenia i placu zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 2 w Legnicy (2014r.) – interpretując tekst obrazem i wypisując na ścianach cały utwór literacki; zainicjowała i zrealizowała pierwszy w Lesznie mural społeczny pn. „Przyjaźń”, który otrzymał II nagrodę w konkursie „17 Prezentacje. Mikrohistorie. Kolekcja miejska – Leszno 2012″ organizowanego przez Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie; „Chór Akord” na elewacji sali wiejskiej w Barchlinie (gmina Przemęt), poruszający dziedzictwo kulturalno-społeczne tejże miejscowości (2017r.).
BARTŁOMIEJ SROKA – absolwent Wydziału Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Bartek z kolei inspiruje się geometrią, strukturą, powtarzalnością. Tworzy głównie kafle ceramiczne, które zestawione ze sobą tworzą geometryczno-strukturalne obrazy, natomiast zmiana szyku kafli, powoduje powstanie całkiem innego obrazu. Kafel, to jeden moduł, który pozwala zestawiać się w różnych konfiguracjach, tworząc mniejszy, bądź większy obraz. Niektóre formy można nazwać organicznymi, choć nie mają z tym pojęciem nic wspólnego. Trójkąty, kwadraty, półkule, plusy, minusy, wklęsłe i wypukłe. Prace ceramiczne tworzy głównie z gliny szamotowej, a także z ulubionego tworzywa, jakim jest dla niego porcelana.Kompozycja z kafli zamontowana na ogrodzeniu przy Teatrze Miejskim w Lesznie zdobyła II nagrodę w konkursie „19. Prezentacje. Sztuka czy Sztuczki – Leszno 2016” organizowanym przez MBWA w Lesznie.
Bartłomiej tworzy murale – także geometryczne. Nudno? Niekoniecznie. Zrealizował Murale w Legnicy i Lesznie, w tym ukraiński motyw ludowy w momencie wybuchu rewolucji na Majdanie – budzącej się demokracji w 2014 r.; interpretację klasyki-twórczości wrocławskiej artystki Wandy Gołkowskiej, notabene Bartka wykładowcy – Pani profesor; świeży – ostatni mural „Nie należy dłużej czekać” nawiązujący do historii zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w niespełna 100 rocznicę wydarzenia, realizowany w Lesznie.
Wystawa SROKI W LESIE, to nie tylko indywidualne spojrzenie artystów, ale także ich działalność społeczna w FUNDACJI SZTUKA DLA LUDZI, którą założyli niespełna 8 lat temu. Od samego początku Fundacja działała aktywnie przez 6 lat w Legnicy, realizując szereg innowacyjnych projektów w obszarze kultury i sztuki. Od 2 lat Fundacja działa w Powiecie Wolsztyńskim realizując głównie warsztaty twórcze dla różnych grup wiekowych, a także inscenizacje teatralne w nietypowych miejscach, wyjazdy kulturalne, czy przygotowanie murali. W Gminie Przemęt zrealizowała innowacyjne projekty: „Sztuka Puka – mobilna pracownia” skierowany do seniorów na integrację wewnątrz i międzypokoleniową poprzez wielokierunkowe działania kulturalne (ożywienie sal wiejskich: Osłonin, Przemęt, Bucz, Solec Nowy) dofinansowanego ze środków MRPiPS w ramach Rządowego Programu ASOS; 3 edycję projektu „Kolej Na Książkę” w Przemęcie promującym czytelnictwo w niekonwencjonalny sposób na obszarach wiejskich dofinansowanego przez MKiDN; „Kolonie sztuki-Kaszczor 2016” warsztaty twórcze głównie dla dzieci i młodzieży przybliżające sztukę współczesną, dofinansowane przez UG Przemęt. Fundacja współpracuje z artystami, a także ze szkołami, przedszkolami, instytucjami kultury, sztuki (galerie sztuki, domy kultury, biblioteki), spółdzielniami mieszkaniowymi, organizacjami pozarządowymi.
Już niebawem Fundacja swoją siedzibę będzie miała w Biurze Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wolsztynie, przez co stworzy się nowe miejsce do aktywności twórczej wśród mieszkańców Gminy Wolsztyn.
Na wystawie prezentowana będzie dokumentacja fotograficzna aktywności kulturalnej i twórczości mieszkańców Gminy Przemęt w różnym wieku, realizowanych i animowanych pod okiem Dagmary i Bartłomieja.
Fundacja SZTUKA DLA LUDZI zbliża ludzi i odkrywa złoża talentów twórczych często uśpionych i nigdy wcześniej nieodkrytych.
Hasło, z jakim utożsamiają się zaproszeni artyści i propagatorzy rozumienia i krzewienia sztuki, przybliżenia jej ważności i znaczenia w życiu społecznym to: „Animuję, więc jestem”.
Serdecznie zapraszamy na wernisaż dnia 07.12.2017 r. o godz.17.00 do sali wystaw Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wolsztynie, ul. Doktora Kocha 12a.
Wystawa czynna: 07.12.2017-17.01.2018 r., w godzinach otwarcia biura.
Galeria:
zamieściła: Bożena Dembowa