Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

VIII Średniowieczny Jarmark Cysterski w Przemęcie

Naszą relację zaczynamy od turnieju łuczniczego. Turniej Łuczniczy o Złotą Konwalię, który odbył się podczas VIII Średniowiecznego Jarmarku Cysterskiego w Przemęcie (8.09) cieszył się dużym zainteresowaniem. Aż brakowało strzał. 🙂
W kategorii „Duże strzały” czyli dorosłych łuczników zwyciężył Włodzimierz Szkudlarczyk (34 punkty) przed drugim Spaske van Noort (29,5) i trzecim Sławomirem Jankowiakiem (29.5). W młodszej kategorii „Małych strzał” zwyciężyła natomiast Hanna Staniszewska (24,5 punktów), drugi był Dawid Przydróżny (18,5) a trzeci Jędrzej Kotlarz (18).
Zwycięzcy odebrali ufundowane przez organizatora nagrody i to nie byle jakie bo profesjonalne łuki sportowe. Zwycięzcy otrzymali również statuetki „Złotej Konwalii”. Gratulujemy!

Historia lubi się powtarzać. Szczególnie, gdy to tak smakowita historia. Po raz kolejny tradycyjne potrawy serwowane na stoiskach kół gospodyń wiejskich, zorganizowanych podczas Średniowiecznego Jarmarku Cysterskiego, okazały się hitem imprezy. W tym roku licznie przybywających na jarmark uczestników swojskimi daniami częstowały panie z Błotnicy, Kaszczoru, Kluczewa, Perkowa, Popowa Starego, Przemętu, Radomierza i Starkowa. Potrawy znikały w niesamowitym tempie. Mimo to, że było ich więcej niż przed rokiem, to i tym razem nie wszyscy się na nie załapali. Jak powiedziały panie z KGW Perkowo, co roku do przygotowywanej czerniny dokładają kaczkę więcej i za każdym razem jest za mało.
– Dziękujemy serdecznie wszystkim kołom gospodyń wiejskich biorących udział w jarmarku – mówi Maciej Ratajczak, dyrektor GCKiB w Przemęcie a podczas imprezy Przemęcki Kasztelan. – Bez tych smaków na pewno nie byłoby tak fantastycznego klimatu. Brawo!
Swoje stoisko miała również Wójt Gminy Przemęt, Dorota Gorzelniak, która wspólnie z rodzina serwowała, zupełnie za darmo, kanapki z pysznymi powidłami ze śliwek. Kto zdążył ten mógł posmakować świeżo, bo podczas jarmarku, osmażonego przysmaku.
Wkrótce kolejne odsłony tego co działo się na tegorocznym jarmarku.

Tegoroczny Średniowieczny Jarmark Cysterski w Przemęcie (8.09) po raz pierwszy w jego historii rozpoczął się Cysterską Olimpiadą. W zawodach startowało 12 drużyn z przedszkoli i szkół podstawowych. Młodzi uczestnicy musieli wykazać się m.in. umiejętnością budowania wieży, celnością rzutu do celu a nawet siłą i celnością w polowaniu na niedźwiedzia. Liczyła się oczywiście przede wszystkim dobra zabawa, ale nie zabrakło i emocji, szczególnie podczas konkurencji na czas. Wszyscy uczestnicy Olimpiady otrzymali średniowieczne medale oraz książki. Były też dyplomy i nagrody dla drużyn.
– Bardzo dziękujemy dzieciom, rodzicom i opiekunom za przygotowanie i udział w naszej zabawie. Gratuluje wszystkim. – mówi Maciej Ratajczak, dyrektor GCKiB w Przemęcie. – Myślę, że jak na pierwszą Cysterską Olimpiadę wypadła ona bardzo dobrze. Jestem przekonany, że w przyszłym roku zorganizujemy jeszcze lepsze zawody.

A oto wyniki Olimpiady.

Kategoria przedszkoli:
1 miejsce – Szalone Pszczółki z Kaszczoru
2 miejsce – Nieustraszeni z Przemętu
3 miejsce – Mochikanie z Moch
4 miejsce – Śmiałkowie z Bucza

Kategoria klasy 1-3:
1 miejsce – Przemęka Zgraja z Przemętu
2 miejsce – Gierkmowie Radomika z Radomierza
3 miejsce – Wesołe Skrzaty z Moch

Kategoria klasy 4-6:
1 miejsce – Przemęciaki z Przemętu
2 miejsce – Grunwald ze Starkowa
3 miejsce – Drużyna Radomira z Radomierza
4 miejsce – Mochikanie z Moch

Rzemieślnicze stoiska na VIII Średniowiecznym Jarmarku Cysterskim w Przemęcie (8.09) cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Każdy chętny, młody lub starszy, mógł sprobowac swoich sił w zajęciach rodem z wieków średnich. Był średniowieczny skryba, była młyno-piekarnia, warsztat garncarski i lepienia w glinie, warsztat tkacki, warsztat czerpania papieru, warsztaty powroźnika, kowala i wikliniarza.
Na stanowisku kata można było poczuć się jak dawny skazaniec. Opadal, tuż przy dużym namiocie historyczny, stała zbrojownia pełna hełmów, tarczy, kolczug, mieczy, toporów. Każdy mógł poczuć się jak średniowieczny wojownik.
Dla najmłodszych był też historyczny plac z zabaw z średniowieczną karuzelą, polem walki na miecze, stanowiskiem strzeleckim, rzutem włócznią do niedźwiedzia, makietą zamku do burzenia oraz drugim zamkiem do ćwiczenia celności rzutów. Była też mini katapulta.
Miejsc do zabawy nie brakowało!
Oblężenie przeżywało również stoisko z motaniem Sianuszek, czyli nauką robienia dawnych laleczek z siana. Świetna zabawa!

Zaprezentowane podczas VIII Średniowiecznego Jarmarku Cysterskiego w Przemęcie (08.09) inscenizacje historyczne przybliżyły uczestnikom historię zakonu cystersów i ich przybycia na Ziemię Przemęcką. Pierwsza ze scen opowiadała o tym w jaki sposób w XII wieku zakonnicy dotarli do naszego kraju. Druga scena przeniosła nas do roku 1309 i wydarzeń związanych z buntem chłopów z Moch przeciwko tutejszym zakonnikom. Wreszcie trzecia ze scen opowiedziała o przeniesieniu klasztoru z Wielenia do Przemętu w roku 1418, a więc dokładnie 600 lat temu.
Nie obyło się bez sceny palenia grodu.

Na VIII Średniowieczny Jarmarku Cysterskim w Przemęcie (8.09) nie zabrakło oczywiście pokazów konnych. Tym razem obok akrobacji jeźdźcy z Grupy Apolinarski, zaprezentowali swoje umiejętności fechtunkowe i to w pełnym galopie. Ciarki przechodziły!

cdn…

Więcej fotografii na profilu facebook GCKiB w Przemęcie

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors