Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

„Sztuka Niepodległości” – projekt realizowany przez Fundację „Sztuka dla Ludzi”

Budzą ludzki potencjał

Kiedy został ogłoszony rządowy konkurs Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na działania społeczne, pojawiło się w naszych głowach szereg pytań: Jak sztukę połączyć z niepodległością? W końcu tak dużo mówi się  o niepodległościowych doświadczeniach w roku jubileuszowym. Zrodziła się myśl, by sztuka była inspiracją do rozmów, ale także do pobudzania drzemiących talentów. Bowiem w naturze ludzkiej ukryta jest chęć wyrażenia siebie, a także pozostawienia czegoś po sobie. W ten sposób narodził się innowacyjny w Wolsztynie projekt „Sztuka Niepodległości”, realizowany przez Fundację Sztuka dla Ludzi. Partnerem projektu zostało Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie, przy współpracy z Biurem Promocji i Turystyki UM oraz Stowarzyszeniem UTW.

Wieloletnia praca z młodzieżą, a także z seniorami poza Wolsztynem pozwoliła stworzyć cykl warsztatów, odpowiadających potrzebom uczestników projektu. Wydarzenia i doświadczenia z 1918 r., towarzyszące przodkom są tłem przy rozwijaniu pasji i talentów uczestników projektu. Zaplanowaliśmy warsztaty głównie z ceramiki, ale także z grafiki warsztatowej- mówi Dagmara Angier-Sroka koordynatorka projektu. Wierzymy, że praca w jednej pracowni, gdzie ludzie rozmawiają o swych pracach, inspirując się swoimi doświadczeniami i zdobytymi informacjami pozwoli im zabłysnąć w swoich małych środowiskach. A wystawa z ich pracami doda im wiary w swoje umiejętności i pobudzi do dalszego działania. W trakcie projektu powstaną naczynia ceramiczne, mozaiki ceramiczne, torby z grafikami a także kalendarze, będące wyrazem artystycznym.

Warsztaty przeplatają się ze spotkaniami z ciekawymi ludźmi. To oni, posiadając wiedzę z zakresu historii, ale także mając ciekawą osobowość, potrafią „sprzedać” wiedzę w interesujący sposób. Tylko pasjonaci potrafią pod płaszczykiem humoru, ciekawostek oraz uwarunkowań wtedy panujących zarazić innych do odkrywania kolejnych kart historii, a także przenoszenia jej na sztukę. Zaplanowaliśmy także wyjazdy edukacyjno-kulturalne, umożliwiające uczestnikom wpisanie wydarzeń wolsztyńskich z 1918 i 1919 roku włączyć w szerszy kontekst historyczny, bowiem relacje i wpływy z innych terenów miały ogromny wpływ– mówi Bartłomiej Sroka, prezes Fundacji, prowadzący warsztaty ceramiczne.

W pełnym pośpiechu świecie trudno dostrzec elementy sztuki. Tylko ludzie rozumiejący wpływ sztuki na nasze życie potrafią wytłumaczyć, pokazać i zainspirować do wnoszenia swoich inspiracji w swą małą infrastrukturę. W ten sposób zrodził się pomysł aby artyści zaprojektowali koncepcję, a uczestnicy, w tym mieszkańcy Gminy Przemęt byli współautorami wielkoformatowych mozaik nawiązujących do 100-lecia odzyskania niepodległości i 100-lecia Powstania Wielkopolskiego.

Powstaną one w trakcie warsztatów i będą pewnym zwieńczeniem współpracy artystów z 80 osobami. Mozaiki pojawią się w Wolsztynie i na zawsze wpiszą się w historię miasta dla przyszłych pokoleń.

Potencjał drzemie w ludziach, a od połowy września go budzimy poprzez wiele działań twórczych i kulturowych- dodaje koordynatorka.

Projekt „Sztuka Niepodległości” zrealizowany w terminie 09.2018 – 06.2019 r. dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018

Autor tekstu: Beata Grzegorzewska

Foto: Bartłomiej Sroka, archiwum Fundacji

 

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors