W sali Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie odbyła się jedenasta edycja Konkursu Wiedzy o Historii i Tradycji Ziemie Przemęckiej. 29 listopada br. trzydziestu uczniów ze szkół z terenu Gminy Przemęt pisało test sprawdzający historyczną wiedzę. – W tym roku, z uwagi na obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego pytania konkursowe poświęcone były właśnie tym zagadnieniom – powiedział witając uczestników, opiekunów oraz gości Maciej Ratajczak, dyrektor GCKIB w Przemęcie.
Na otwarciu konkursu obecni byli Wójt Gminy Przemęt, Janusz Frąckowiak oraz Zastępca Wójta Gminy Przemęt, Waldemar Kalitka. Panowie pogratulowali uczestnikom konkursu udziału i trudu przygotowania do niego. Podziękowali również opiekunom za przygotowanie młodzieży zwracając uwagę jak ważna jest pamięć o historii, która określa naszą tożsamość.
Choć na zmagania z pytaniami uczniowie mieli całą godzinę to rozwiązanie przygotowanych testów zajęło im zdecydowanie mniej czasu. A pytań było sporo, bo młodsi uczestnicy musieli odpowiedzieć na 45 pytań, a starsi na 54 pytania. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród na początku przyszłego roku.
Tymczasem zaraz po konkursie młodzież wyjechała na zorganizowaną przez GCKiB wycieczkę naukową do Poznania, gdzie zwiedzi Muzeum Powstania Wielkopolskiego. To na pewno będzie bardzo rozwijająca lekcja historii. Relacja z wyjazdu już niebawem.
W konkursie udział wzięli uczniowie ze szkół w Buczu, Kaszczorze, Mochach, Przemęcie, Radomierzu i Starkowie.