W naszej Gminie od połowy marca ruszył pełną parą Klub Seniora z czterema oddziałami w Przemęcie, Kaszczorze, Mochach i Buczu. W tych miejscach prowadzone są cotygodniowo warsztaty twórcze, pobudzające uczestników do własnej twórczości, odkrywania w sobie potencjału twórczego, który często nie miał możliwości odkryć się przed nami-odbiorcami, jak i samymi uczestnikami.

Same spotkanie to nie tylko poznawanie warsztatu pracy malarskiego, rysunkowego, fotograficznego czy filcowania. To również ważne miejsce do nawiązywania relacji, rozmów na różne tematy. Miejsce spotkań i bycia ze sobą, a te osoby które są samotne i potrzebują wsparcia- mogą je tu otrzymać. Kontakt z drugim człowiekiem jest istotą klubu, a praca twórcza to pretekst, by się spotykać i w nietypowy sposób spędzać czas.

Przy kawie i herbacie praca wre. Powstają obrazy, rysunki, pisanki, filcowa biżuteria. Czasami jest gwarno, ale większość czasu to skupienie nad pracą. Pierwszy kontakt z materiałem i warsztatem twórczym jest nie lada wyzwaniem dla osób, które nigdy dotąd nie miały możliwości pracy tymi narzędziami, takimi technikami. Jednak z biegiem czasu i pracy odkrywa się przyjemność z pracy twórczej. Właśnie o takie odczucia chodzi.

Projekt jest wieloletni, zawiera cykliczne warsztaty z malarstwa, fotografii cyfrowej. Rozszerzeniem dziedzin pracy twórczej i manualnej są zaplanowane warsztaty odbywające się raz w miesiącu np. stolarskie, wikliniarskie, podróżnicze. Będą to spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy opowiedzą o swoim warsztacie pracy oraz przeprowadzą warsztat, którego efektem będzie poznanie fachu „od podszewki”, tworząc użytkowe rzeczy. Każda praca jest własnością uczestnika i może cieszyć się nią w domu, czy obdarować bliską osobę.

Niebawem, bo już w wakacje uczestnicy Klubu pojadą na wycieczkę kulturalno-edukacyjną, gdzie zwiedzą wraz z przewodnikami na przykład Muzeum Narodowe, czy pójdą do Teatru, Filharmonii. Takich wycieczek całodniowych zaplanowano dwie na rok, więc odwiedzimy ważne instytucje kulturalne w dużych miastach.

Idea przedsięwzięcia jest w pewnym sensie kontynuacją projektu pn.: Sztuka puka, jaki Fundacja Sztuka dla Ludzi realizowała dla seniorów z gminy w 2016r. w partnerstwie z GCKiB w Przemęcie (dofinansowanie: MRPiPS). Obecnie projekt realizowany jest przez Fundację Centrum Aktywności  z Bukwicy

Uczestników zakwalifikowanych w ramach projektu jest 40 osób z Gminy Przemęt w wieku 60+. Zajęcia odbywają się co tydzień, a prowadzącym warsztaty twórcze z malarstwa i fotografii jest artysta Bartłomiej Sroka. Działania merytoryczne planuje lider Klubu- Dagmara Angier-Sroka. Nad całością przedsięwzięcia ze strony Fundacji Centrum Aktywności czuwa Magdalena Agaciak- Prezes,
a prowadzącego projekt unijny ze strony Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej- Barbara Ścigała.

Fundacja Centrum Aktywności jest Partnerem Gminy Przemęt/ Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemęcie w ramach projektu pn. „Gmina Przemęt wspiera swoich seniorów”, Poddziałanie 7.2.2. Usługi społeczne i zdrowotne – projekty konkursowe, współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Projekt realizowany jest od 1 grudnia 2018 r. do 30 listopada 2021r.