W poniedziałek 7 października br. w Wieleniu odbyło się spotkanie podsumowujące inwestycje związane z przebudową drogi wojewódzkiej nr 305. W spotkaniu, którego gospodarzem był Wójt Gminy Przemęt, Janusz Frąckowiak, uczestniczyli: Krzysztof Paszyk – poseł na Sejm RP, Paweł Katarzyński – Dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Dróg w Poznaniu, Waldemar Kalitka – Zastępca Wójta Gminy Przemęt, Elżbieta Wita – Przewodnicząca Rady Gminy Przemęt, Bartłomiej Górny – dyrektor szkoły w Buczu oraz Monika Maćkowiak – sołtys Wielenia i radna Rady Gminy Przemęt.

Podczas podsumowania inwestycji dyrektor Paweł Katarzyński przedstawił historię budowy drogi. Pierwszy etap rozpoczął się w kwietniu 2017 roku i zakończył w grudniu 2018 r. Wówczas wykonano odcinek od mostu na Południowym Kanale Obry do Moch o długości 3,6 km. Obecnie zakończony drugi etap objął drogę o długości 6,4 km od Moch przez Kaszczor i Wieleń do granicy powiatu. Do realizacji pozostał jeszcze jeden odcinek z Moch do Solca, którego realizacja będzie miała miejsca w najbliższej przyszłości, choć dyrektor nie podał konkretnej daty. Mamy nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej.

Poseł Krzysztof Paszyk pogratulował włodarzom gminy współpracy z Samorządem Wojewódzkim i Wojewódzkim Zarządem Dróg Wielkopolskich oraz tej i innych inwestycji drogowych i zaznaczył, że Gmina Przemęt należy do jednych z najlepiej i najszybciej rozwijających się gmin w Wielkopolsce.

Wójt Janusz Frąckowiak dziękując za inwestycję i jej sprawna realizację wspomniał również o wielu innych pracach drogowych realizowanych w gminie, w tym m.in. o planowanej budowie drogi powiatowej Przemęt – Bucz, która to inwestycja w 50% środków własnych sfinansowana zostanie z budżetu Gminy Przemęt. To wydatek około 1 mln zł. Poza tym w ostatnim roku wybudowano drogi w Popowie Starym, Mochach, Perkowie i Solcu, a do końca roku powstanie jeszcze w Kaszczorze i Siekówku i Poświętnie.

– Warto zaznaczyć, że do inwestycji drogowej w Solcu, jaką planuję Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, gmina jest już przygotowana. – mówi J. Frąckowiak. – W Solcu wykonaliśmy już kanalizację oraz drogi gminne i powiatowe, tak aby potem nie kolidować z inwestycją wojewódzką.

Podczas spotkania jego uczestnicy obejrzeli nowy most w Wieleniu, który już niebawem zostanie udostępniony dla ruchu.

Informacje przygotował:

Maciej Ratajczak