Urząd Gminy Przemęt przypomina, że decydując się na  posiadanie czworonoga, nasz wybór może paść na takiego, który znajduje się na liście psów uznanych za agresywne. A posiadanie takiego psa wymaga zezwolenia!

Poniżej rasy które, w myśl zapisów Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. z 2003 r. Nr 77, poz. 687), uznane zostały za niebezpieczne i wymagane jest uzyskanie zezwolenia na ich posiadanie:

 1. amerykański pit bull terrier;
 2. pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);
 3. buldog amerykański;
 4. dog argentyński;
 5. pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);
 6. tosa inu;
 7. rottweiler;
 8. akbash dog;
 9. anatolian karabash;
 10. moskiewski stróżujący;
 11. owczarek kaukaski.

Szczegółowe opisy poszczególnych ras, wraz z ich fotografiami,  można znaleźć na przykład na stronie miesięcznika Przyjaciel Pies – link poniżej:

http://www.pies.pl/rasy-uznane-za-niebezpieczne/

 

Zezwolenie na posiadanie psa rasy uznanej za agresywną

Uwaga, jeśli chcemy mieć psa którejś z powyższych ras – musimy zdobyć stosowne zezwolenia na jego posiadanie. Od czego zacząć?

Tą kwestię reguluje  przepis art. 10 ust. 1 ustawy z dnia  21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt (j.t. Dz.U. z 2019 r., poz. 122 z późn. zm.), zgodnie z którym utrzymywanie psa rasy uznanej za agresywną wymaga zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa.

Wniosek o wydanie zezwolenia  należy złożyć w ciągu 30 dni od zakupu zwierzęcia.

We wniosku należy udzielić  informacji na temat psa takich jak:

 1. Rasa, płeć, wiek.
 2. Liczba zwierząt.
 3. Oznakowanie poszczególnych osobników, np. tatuaż, chip.
 4. Pochodzenie psa (numer rejestracyjny w Związku Kynologicznym – metryka, rodowód lub nazwisko i adres poprzedniego właściciela).
 5. Adres miejsca przebywania psa.
 6. Krótki opis miejsca i warunków utrzymywania psa –  np. czy jest to mieszkanie znajdujące się w budynku wielorodzinnym, czy wolno stojący domek jednorodzinny, rodzaj ogrodzenia itp.

Do wniosku należy dołączyć dowód opłaty skarbowej – w tym wypadku będzie to 82 zł.

Druki wniosków są dostępne do pobrania w wersji papierowej w Urzędzie Gminy Przemęt – pok. nr 13 lub w formie elektronicznej klikając tutaj lub pod adresem:  https://przemet.com/wp-content/uploads/2019/04/4-druk-agresywnego-psa.pdf

Decyzja w sprawie pozwolenia powinna zapaść w ciągu 30 dni (czasami jednak wydanie pozytywnej decyzji może być połączone jest z wizją urzędników w miejscu pobytu psa).

UWAGA! Zezwolenia nie wydaje się, a wydane cofa się, jeżeli pies będzie lub jest utrzymywany w warunkach i w sposób, które stanowią zagrożenie dla ludzi lub zwierząt.