Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Uwaga właściciele psów – posiadanie psów ras uznanych za agresywne wymaga zezwolenia

Urząd Gminy Przemęt przypomina, że decydując się na  posiadanie czworonoga, nasz wybór może paść na takiego, który znajduje się na liście psów uznanych za agresywne. A posiadanie takiego psa wymaga zezwolenia!

Poniżej rasy które, w myśl zapisów Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. z 2003 r. Nr 77, poz. 687), uznane zostały za niebezpieczne i wymagane jest uzyskanie zezwolenia na ich posiadanie:

 1. amerykański pit bull terrier;
 2. pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);
 3. buldog amerykański;
 4. dog argentyński;
 5. pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);
 6. tosa inu;
 7. rottweiler;
 8. akbash dog;
 9. anatolian karabash;
 10. moskiewski stróżujący;
 11. owczarek kaukaski.

Szczegółowe opisy poszczególnych ras, wraz z ich fotografiami,  można znaleźć na przykład na stronie miesięcznika Przyjaciel Pies – link poniżej:

http://www.pies.pl/rasy-uznane-za-niebezpieczne/

 

Zezwolenie na posiadanie psa rasy uznanej za agresywną

Uwaga, jeśli chcemy mieć psa którejś z powyższych ras – musimy zdobyć stosowne zezwolenia na jego posiadanie. Od czego zacząć?

Tą kwestię reguluje  przepis art. 10 ust. 1 ustawy z dnia  21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt (j.t. Dz.U. z 2019 r., poz. 122 z późn. zm.), zgodnie z którym utrzymywanie psa rasy uznanej za agresywną wymaga zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa.

Wniosek o wydanie zezwolenia  należy złożyć w ciągu 30 dni od zakupu zwierzęcia.

We wniosku należy udzielić  informacji na temat psa takich jak:

 1. Rasa, płeć, wiek.
 2. Liczba zwierząt.
 3. Oznakowanie poszczególnych osobników, np. tatuaż, chip.
 4. Pochodzenie psa (numer rejestracyjny w Związku Kynologicznym – metryka, rodowód lub nazwisko i adres poprzedniego właściciela).
 5. Adres miejsca przebywania psa.
 6. Krótki opis miejsca i warunków utrzymywania psa –  np. czy jest to mieszkanie znajdujące się w budynku wielorodzinnym, czy wolno stojący domek jednorodzinny, rodzaj ogrodzenia itp.

Do wniosku należy dołączyć dowód opłaty skarbowej – w tym wypadku będzie to 82 zł.

Druki wniosków są dostępne do pobrania w wersji papierowej w Urzędzie Gminy Przemęt – pok. nr 13 lub w formie elektronicznej klikając tutaj lub pod adresem:  https://przemet.com/wp-content/uploads/2019/04/4-druk-agresywnego-psa.pdf

Decyzja w sprawie pozwolenia powinna zapaść w ciągu 30 dni (czasami jednak wydanie pozytywnej decyzji może być połączone jest z wizją urzędników w miejscu pobytu psa).

UWAGA! Zezwolenia nie wydaje się, a wydane cofa się, jeżeli pies będzie lub jest utrzymywany w warunkach i w sposób, które stanowią zagrożenie dla ludzi lub zwierząt.

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages