Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Gmina Przemęt przyjazna swoim bocianom

W dniu 14 stycznia 2020 roku przeprowadzano działania pielęgnacyjne dwóch gniazd bociana białego Ciconia ciconia zlokalizowanych na słupach energetycznych w Przemęcie i Starkowie. Akcję wykonano przy współpracy Wójta Gminy Przemęt z ENEA Operator Sp. z o.o. Rejon Dystrybucji Leszno,  Ochotniczą Strażą Pożarną w Przemęcie oraz Przemęckim Przedsiębiorstwem Komunalnym Sp. z o.o.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2016 r. poz. 2183), bocian biały Ciconia ciconia objęty jest ochroną ścisłą. W stosunku do tego gatunku, obowiązuje zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd. Jednakże w niektórych sytuacjach gniazda zlokalizowane na słupach energetycznych zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców oraz istniejącej zabudowy, dlatego istotne jest pielęgnowanie naturalnych siedlisk zwierząt w celu eliminacji wystąpienia potencjalnych zagrożeń zarówno dla ludzi jak i bocianów.

Wójt Gminy Przemęt w porozumieniu z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Poznaniu podjął się wykonania zabiegów pielęgnacyjnych gniazd zlokalizowanych na terenie gminy Przemęt. Zakres czynności polegał na usunięciu części istniejących gniazd, poprzez zdjęcie od góry 2/3 ich wysokości. Następnie brzegi gniazda pozostawionego na słupie energetycznym obielono białą farbą emulsyjną, w celu zachęcenia bocianów do jego zasiedlenia w przyszłym sezonie lęgowym.

Serdecznie dziękujemy zakładowi energetycznemu za nieodpłatne zapewnienie podnośnika koszowego oraz wyłączenie linii elektroenergetycznych w obrębie których zabudowane były gniazda. Dziękujemy także za zaangażowanie osób obecnych podczas wykonanej akcji, dzięki którym mogliśmy przeprowadzić działania mające na celu ochronę życia i populacji bocianów.

 

Gniazdo bocianie w Przemęcie

 

 

Gniazdo bocianie w Starkowie

 

 

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages