W dniach 16 i 17 stycznia 2020 r. w sali wiejskiej w Starkowie odbył się XXIII Gminny Przegląd Widowisk Jasełkowych, którego organizatorem byli: Zespół Szkolno – Przedszkolny w Starkowie, Stowarzyszenie Gospodarczo – Edukacyjne „Przyjaciele Szkoły” w Starkowie oraz Urząd Gminy Przemęt. Od 3 lat Kuratorium Oświaty w Poznaniu ma także swój wkład w to przedsięwzięcie – wspiera je finansowo.

Pierwszego dnia Przeglądu wystąpiły przedszkolaki z wszystkich przedszkoli z terenu naszej gminy – Starkowa, Radomierza, Moch, Nowej Wsi, Bucza, Perkowa, Przemętu i Kaszczoru. Drugiego dnia zaprezentowali się uczniowie szkół podstawowych – ze Starkowa, Radomierza, Moch, Kaszczoru i Bucza.

Zarówno pierwszego jak i drugiego dnia gospodarze Przeglądu – Pani Wiesława Woś, Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Starkowie oraz Pan Mieczysław Jędrzychowski, Prezes Stowarzyszenia „Przyjaciele Szkoły” – powitali młodych artystów, opiekunów oraz wszystkich przybyłych gości.

Na Jasełkach gościli Wójt Gminy Przemęt, Pan Janusz Frąckowiak oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie, Pani Agnieszka Kędziora. Oboje serdecznie powitali młodych artystów oraz wszystkich obecnych na sali i przekazali dzieciom słodką niespodziankę.

Obecni na imprezie byli także sołtys wsi Starkowo, Pan Adam Czapczynski oraz dyrektorzy przedszkoli biorących udział w jasełkach.

Podczas dwudniowego Przeglądu młodzi artyści zaprezentowali nie tylko swoje zdolności aktorskie, ale także wokalne i taneczne.

Były chwile wzruszeń, śmiechu, ale także refleksji. Przedstawienia niosły ze sobą ważne przesłanie – aby nie zatracić w życiu najważniejszych wartości – miłości, szczerości i dobra. Wszystkie grupy włożyły bardzo dużo pracy w przygotowanie swoich przedstawień. Piękne stroje i scenografia były dopełnieniem całości.

Impreza ta – jak sama nazwa wskazuje – ma charakter przeglądu a nie konkursu. Celem organizatorów jest to, aby dzieci i młodzież nie rywalizowały ze sobą lecz, aby udział w jasełkach był dla nich miłym doświadczeniem a dla opiekunów okazją do wymiany doświadczeń. Wszystkie grupy otrzymały pamiątkowe dyplomy uczestnictwa oraz nagrody rzeczowe w postaci materiałów papierniczych. Ponadto wszyscy artyści otrzymali poczęstunek.

Pomysłodawcą i koordynatorem Jasełek jest Pani Ewa Kasperska-Ratajczak. Od 23 lat nieprzerwanie organizuje to przedsięwzięcie. Oprócz organizacji tego wydarzenia, Pani Ewa przygotowuje także uczniów szkoły w Starkowie do wystąpienia podczas tych Jasełek.

W przygotowaniach do Przeglądu pomagają wszyscy pracownicy szkoły. Na uwagę zasługuje piękna scenografia jaką corocznie wykonują organizatorzy. To wydarzenie artystyczne jest zapewne doskonałą okazją do integracji całej społeczności szkolnej.

Urszula Dopierała