Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Przekaż 1% podatku – masz na to czas nawet do końca czerwca

INFORMACJA PRASOWA 28.04.2020 r.

Osoby, które chcą przekazać 1% podatku wybranej OPP, muszą to zaznaczyć w zeznaniu. Jeżeli nie składają zeznania (np. emeryci i renciści), muszą złożyć oświadczenie PIT-OP. Korzystający z usługi Twój e-PIT mają automatycznie przeniesioną OPP wskazaną w ubiegłorocznym rozliczeniu.

Warunkiem przekazania wsparcia w postaci 1% podatku, jest złożenie deklaracji podatkowej w ustawowym terminie. W tym roku wyjątkowo termin ten został wydłużony. Oznacza to, że złożenie zeznania lub oświadczenia PIT-OP po 30 kwietnia, nie później jednak niż do 1 czerwca, umożliwi przekazanie 1% na rzecz wybranej OPP. Dodatkowo osoby, które rozliczyły się już wcześniej, ale nie wskazały w zeznaniu żadnej organizacji, lub chciałyby zmienić swój pierwotny wybór – mogą to zrobić składając do 30 czerwca korektę PIT, w której zaznaczą nr KRS wybranej OPP.

Możliwość przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego istnieje od 2003 roku i cieszy się nieustannie rosnącą popularnością. W Wielkopolsce, na przestrzeni ostatnich 10 lat, roczna kwota przekazywana w ten sposób na OPP wzrosła o 260% (w ubiegłorocznym rozliczeniu PIT przekazaliśmy o 51,8 mln zł więcej niż w rozliczeniu za rok 2008).
Średnia kwota podatku przekazywana przez mieszkańców Wielkopolski to 60 zł. Najwięksi beneficjenci mechanizmu 1% otrzymali natomiast łącznie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset milionów złotych wsparcia. Niewielkie – z perspektywy podatnika – kwoty, jako całość stanowią ogromne wsparcie dla poszczególnych OPP.

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors