Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Mamy w gminie Wielkopolskiego Rolnika Roku!

Anna i Tomasz Szwarc z Poświętna z Gminy Przemęt otrzymali tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku 2019 oraz statuetkę „Siewcy” – symbolu rolniczego trudu. Do prestiżowego konkursu, organizowanego od 2000 r., zgłosiło się 31 gospodarstw, tylko 10 zostało wyróżnionych. W tym zaszczytnym gronie znaleźli się właśnie nasi mieszkańcy.

W poniedziałek, 22 czerwca br. w Urzędzie Gminy w Przemęcie odbywała się komisja rolnictwa. Stało się to okazją do złożenia gratulacji laureatom, którzy odebrali je z rąk Wójta Gminy Przemęt, Janusza Frąckowiaka.

Niestety z uwagi na pandemię, uroczystą galę już dwukrotnie przekładano. Nie wiadomo jeszcze, kiedy Tomasz i Anna Szwarc odbiorą statuetkę „Siewcy” – symbolu rolniczego trudu. Janusz Frąckowiak nie kryje dumy i uznania dla laureatów. To właśnie Urząd Gminy w Przemęcie zgłosił Państwa Szwarców do konkursu.

Wspólnie żyją i pracują

Samo wytypowanie do konkursu było dla mnie ogromnym wyróżnieniem. – mówi Tomasz Szwarc. – To bardzo prestiżowy i trudny konkurs. Składa się z czterech etapów. Najpierw dokumentacja, potem wizytacje profesorów, potem wizytacje z laureatami z poprzednich lat. Ostatnim etapem jest wybór laureatów wśród nominowanych. Zwycięzcy otrzymują statuetkę i 10 tys. zł nagrody. – mówi Tomasz Szwarc. – Nie pieniądze są dla mnie ważne w tym konkursie, a ten prestiż jaki on za sobą niesie. Niewątpliwie to uznanie zasług i trudu jaki wkładamy z żoną w prowadzenie gospodarstwa. Sama nominacja władz gminy była dla nas ważna, a zostanie pierwszym laureatem w gminie – to dla nas ogromna radość. Prowadzimy z żona firmę rodzinną od niemal dwudziestu lat, mieszkamy na terenie Gminy Przemęt, tu pracujemy. Zatrudniamy wiele osób z okolicy. Staramy się coś tworzyć z korzyścią dla całej społeczności, nie tylko zarabiać pieniądze dla siebie. – dodaje T. Szwarc.

Gospodarstwo Państwa Szwarców oparte jest na: produkcji pieczarek w jednej z najnowocześniejszych upraw w Europie. Drugi pion stanowi tradycyjne wędliniarstwo, a kolejny, który mocno ewaluuje to produkcja warzyw.  Pracy nie brakuje. Państwo Szwarc mają troje dzieci, więc obowiązków domowych też nie mało. –. Bardzo cenię zdanie żony – mówi Tomasz Szwarc – ale  gdy przychodzi do kluczowych, strategicznych decyzji, sam podejmuję ich ryzyko.

To sukces nas wszystkich

Jak mówił Wójt Janusz Frąckowiak, zna Państwa Szwarców i ich pracę bardzo dobrze. – Decyzja o zgłoszeniu ich do konkursu była oczywista. – mówi J. Frąckowiak. – Od lat gmina może być dumna z ich pracy. – dodaje. Ważny jest również inny aspekt. Państwo Szwarc rozwijając swoje gospodarstwo stwarzają miejsca pracy przede wszystkim dla lokalnej społeczności. – Państwo Szwarc na przestrzeni ostatnich 5 lat wznieśli produkcję rolną na naszym terenie na bardzo wysoki poziom. Cieszę się, że są związani z Gminą Przemęt. Dzięki nim zyskujemy wszyscy. – zauważa J. Frąckowiak. – Trzeba tu dodać coś jeszcze, Pan Szwarc jest sołtysem, był też radnym powiatowym. Zależy mu na rozwoju naszej gminy, powiatu i województwa. Od lat pracuje na rzecz lokalnej społeczności. Dożynki, które organizuje Sołtys Poświętna, przeszły już do historii – wspomina z uśmiechem Wójt. Bardzo się cieszę, że swoją zawodową drogę związali z Naszą Gminą. Jestem dumny i cieszę się ich sukcesami bo to sukces nas wszystkich. – dodaje Janusz Frąckowiak.   

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages