Dnia 3 września 2020 r. odbyła się pierwsza SESJA EKOLOGICZNA zorganizowana przez Urząd Gminy w Przemęcie poświęcona tematyce „Wyspy Konwaliowej”.
Rezerwat ten ma powierzchnię 29,4 ha. Goszczą na niej niezwykłe okazy ptaków, takich jak: kania czarna i kania ruda, bielik, gołąb siniak, czapla siwa, szpaki oraz kilka gatunków dzięciołów.
Ideą konferencji było to, aby porozmawiać o ewentualnej możliwości wstępu na Wyspę Konwaliową. Chęć działań władz Gminy Przemęt poparł prof. dr hab. Zbigniew Mirek słowami: „Wyspa Konwaliowa to perła w koronie Gminy Przemęt, ale o to żeby błyszczała trzeba dbać”. Członkowie Polskiego Klubu Ekologicznego popierając słowa profesora Mirka dodali, że uzasadniona jest chęć Wójta Gminy Przemęt Janusza Frąckowiaka na udostępnienie chociaż namiastki tego unikatowego miejsca dla lokalnej społeczności, która powinna stać na straży tego miejsca i cenić jego wartość. Tak jak wybitny botanik i ekolog Janusz Faliński walczył o miano rezerwatu naszego skarbu Ziemi Przemęckiej. Bez wątpienia Wyspę trzeba chronić, ale nie należy jej izolować, gdyż może ona stracić ważne dla Gminy Przemęt wartości – podkreśla profesor Zbigniew Mirek. Głos zabrał również prof. dr hab. Adam Choiński, który zaproponował przeprowadzić badania hydrologiczne pod kątem zmian jakie występują
w zbiorniku wodnym otaczającym wyspę.
Dopełnieniem sesji była wizja lokalna uczestników konferencji na Wyspę Konwaliową, na którą gmina uzyskała zgodę Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu. Konferencja była więc wstępem do sprawy ważnej dla mieszkańców – rozmawiać zawsze warto, a rozsądny kompromis może się wszystkim opłacić.