Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Apel w sprawie wałęsających się psów

Apelujemy do mieszkańców Gminy Przemęt o zwrócenie uwagi na problem wałęsających się zwierząt. Często bowiem zaobserwować można psy, które bez żadnego nadzoru wałęsają się po miejscowościach, narażając na niebezpieczeństwo użytkowników dróg, mieszkańców, a szczególnie dzieci. W zdecydowanej większości przypadków zwierzęta mają swoich właścicieli, a pojawiające się tzw. „bezdomne” psy to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez ich właścicieli. Bardzo często właściciele czworonogów nie zamykają ich w kojcach, albo nie utrzymają psów na ogrodzonej posesji, pozwalając im biegać samowolnie po wsi.

 Urząd Gminy Przemęt przypomina,  że za psa zawsze odpowiada jego właściciel i to na nim spoczywa obowiązek  odpowiedniego pilnowania czworonoga. W przypadku, gdy właściciel wałęsającego się zwierzęcia jest znany, należy fakt ten zgłosić bezzwłocznie na Posterunek Policji. Policja ma prawo nałożyć wówczas mandat na nieodpowiedzialnego właściciela.
W przypadku notorycznego braku nadzoru nad psem może skierować do sądu wniosek o ukaranie właściciela psa, Przypominamy, że zgodnie z Kodeksem Wykroczeń „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”.

Jeżeli pies w wyniku pogryzienia spowoduje u innej osoby obrażenia, właściciel czworonoga może odpowiadać jak za przestępstwo. Poszkodowany może także pozwać właściciela psa do sądu
i dochodzić roszczeń odszkodowawczych.

W związku z powyższym prosimy wszystkich mieszkańców, którzy posiadają psy, aby nie zapominali o swoich czworonogach i skuteczne zabezpieczali furtki i ogrodzenia posesji, tak by psy nie mogły jej opuszczać bez właściciela. Psy nie mogą biegać w miejscach ogólnodostępnych (publicznych) bez odpowiedniego nadzoru.

W przypadku otrzymania zgłoszeń od mieszkańców o wałęsających się psach, których właściciel jest znany Urząd Gminy będzie przekazywał takie sprawy Policji.

 

Informację przygotował: Tomasz Konieczny

 

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors