Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Gminne obchody 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i wyzwolenia Przemętu

6 stycznia 2021 r. w Przemęcie świętowaliśmy 102 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Przemęckiej. Dokładnie 102 lata temu na Rynku w Przemęcie zebrali się mieszkańcy tej wsi oraz okolicy, aby przyłączyć się do powstańczych walk. To wówczas, 6 stycznia 1919 roku, w tym miejscu powstała Kompania Przemęcka.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. za Ojczyznę w przemęckim kościele farnym, którą odprawił ks. proboszcz Edmund Jaworski. Na mszy obecne były delegacje szkół, organizacji społecznych, Gminy Wolsztyn i ochotniczej straży pożarnej. W uroczystości udział wzięli również harcerze z Drużyny Harcerskiej im. Jana Pawła II w Przemęcie, którzy wspólnie z wojskiem pełnili wartę honorową. W roli gospodarzy uroczystości obecni byli: Wójt Gminy Przemęt Pan Janusz Frąckowiak, Zastępca Wójta Gminy Przemęt Pan Waldemar Kalitka oraz Prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Przemęcie Pan  Antoni Fornalski.
Podczas swojego przemówienia Wójt Gminy Przemęt Pan Janusz Frąckowiak, przypomniał o znaczeniu powstańczego czynu, nie tylko dla ludzi tamtych czasów ale dla nas, współczesnych. – To dzięki odwadze i determinacji naszych dziadów i pradziadów, którzy chwycili za broń, dziś możemy być tymi, którymi jesteśmy, mówić po polsku i kultywować polską tradycję. Rok 2021 został ogłoszony rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Dla nas po Bogu największą miłością jest Polska. Musimy po Bogu dochować wierności przede wszystkim naszej Ojczyźnie”– powiedział J. Frąckowiak.

Po Mszy św. jej uczestnicy przemaszerowali na przemęcki Rynek. Tu wiązanki kwiatów i znicze złożyły delegacje samorządowe, przedstawiciele organizacji społecznych oraz szkół i przedszkoli z Gminy Przemęt.

O znaczeniu Powstania Wielkopolskiego nie tylko dla Wielkopolski, ale dla całej odradzającej się Polski, a nawet kształtującego się ładu w Europie, w swoim przemówieniu mówił Pan Antoni Fornalski, Prezes Koła Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Przemęcie.

W imieniu wszystkich mieszkańców delegacja w osobach: Wójta Gminy Przemęt Pana Janusza Frąckowiaka, Zastępcy Wójta Gminy Przemęt  Pana Waldemara Kalitki oraz Prezesa Przemęckiej Spółdzielni Socjalnej „ Konwalia” Pana Michała Żoka złożyła wiązanki kwiatów m. in. pod pomnikiem w Przemęcie, Buczu, Kaszczorze i Mochach.

 

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages