Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Obchody 100-lecia utworzenia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP „W JEDNOŚCI SIŁA”

W sobotę 4 września 2021 roku odbyły się centralne obchody 100-lecia utworzenia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP „W JEDNOŚCI SIŁA”. Uroczystości rozpoczęła
się o godz. 11:00 msza święta w intencji strażaków w Archikatedrze Warszawskiej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej ks. bp Michała Janocha i kapelanów straży pożarnej. To właśnie w Archikatedrze Warszawskiej spotykali się strażacy w latach 1916, 1921, 1924, gdy przybywali do stolicy, by radzić nad bezpieczeństwem naszego kraju i zadaniami strażackich Związków.

I Ogólnopaństwowy Zjazd Straży Pożarnych RP odbył się 8-9 września 1921r. w Warszawie.  Na obradach powołano Główny Związek Straży Pożarnych RP, którego kontynuatorem jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

W sobotnich uroczystościach naszą Gminę oraz Powiat reprezentowali druhowie z  Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Kluczewie.
Z okazji jubileuszu poczty sztandarowe otrzymały pamiątkowy medal oraz przypinkę do munduru. Po uroczystym apelu były występy artystyczne strażackich orkiestr. Uroczystości zakończyły się ok godziny 14:00.

Informację przygotowała: Julita Nitschke

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content