Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Z apelem u Prezydenta RP

Na zaproszenie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Rozalia Kaczmarek Z-ca Dyrektora GCKiB w Przemęcie weszła w skład delegacji, która 6 września 2021 r. udała się do Warszawy z apelem do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym.
Nowe święto państwowe ma uczcić rocznicę Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Powstanie było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym. Apel zainicjowany został przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Fundację Zakłady Kórnickie, poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Apel poparło również wiele samorządów, wśród nich Rada Gminy Przemęt.
W czasie gdy w Warszawie w ogrodach prezydenckich odbywało się spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, w Buczu odbywało się „Narodowe Czytanie” zorganizowane przez GCKiB w Przemęcie. Przedsięwzięciu temu patronuje Prezydent RP, dlatego też z chęcią złożył podpis w egzemplarzu czytanej w tym roku książki „Moralności Pani Dulskiej”, za co serdecznie dziękujemy! Po spotkaniu, delegacja TPPW udała się na Cmentarz Powązkowski w Warszawie, gdzie złożono wieniec pod obeliskiem Powstańców Wlkp.

 

Opr. Fot. R. Kaczmarek/ KPRP

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content