Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

VIII Marsz Katyński – Pamiętamy o 14 synach Ziemi Przemęckiej

2 kwietnia 2022 r. w 82 rocznicę Zbrodni Katyńskiej odbył się w Wolsztynie VIII Marsz Katyński. Podczas uroczystości Gminę Przemęt reprezentowała Elżbieta Wita, Przewodnicząca Rady Gminy Przemęt oraz Agnieszka Kędziora, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie.
Celem Marszu jest uczczenie pamięci 22 tysięcy polskich jeńców wojennych, wśród których byli oficerowie Wojska Polskiego, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, Straży Granicznej, Straży Więziennej, Kolejarze i Leśnicy pomordowani przez Sowietów w Katyniu, Charkowie, Twerze, Bykowni i w wielu innych miejscach na nieludzkiej ziemi. Wśród pomordowanych było blisko 1.600 Wielkopolan, w tym około 400 Powstańców Wielkopolskich, 668 Kolejarzy i 724 Leśników.

Marsz zorganizowali: Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. Marsz odbył się pod Honorowym Patronatem Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego. Uroczystość  ta ma cel edukacyjno – historyczny nastawiony na przekaz historyczny i krzewienie patriotyzmu. Nic więc dziwnego, że nikt nie pozostaje obojętny wobec tych tragicznych wydarzeń historycznych i wśród partnerów tego Marszu są także przedstawiciele administracji samorządowej z Gminy Przemęt i osobiście Janusz Frąckowiak Wójt Gminy Przemęt. To między innymi dzięki ich współdziałaniu Marsz otrzymał tak uroczysty i podniosły charakter.  Patronat medialny nad Marszem objęła m.in.  TVP Poznań i nasz „Kurier Przemęcki”.

Celem organizatorów jest zaangażowanie w tej uroczystości także mieszkańców Ziemi Przemęckiej, a szczególnie młodzieży szkół ponadpodstawowych.  Przytoczyć w tym miejscu należy fragmenty z publikacji Antoniego Fornalskiego, wydanej przez naszego Kuriera w 70 rocznicę Zbrodni Katyńskiej. „…Wśród osób więzionych i zamordowanych na „nieludzkiej ziemi” są też mieszkańcy naszej Ziemi Przemęckiej. Czytelnik zada sobie pytanie – skąd nasi najbliżsi znaleźli się we wrześniu 1939 roku na kresach wschodnich Rzeczypospolitej, skoro tu w Wielkopolsce rozpoczęła się już okupacja niemiecka?

Otóż, gdy w ostatnich dniach sierpnia tamtego roku w obliczu grożącej nam wojny

z Niemcami hitlerowskimi ogłoszona została powszechna mobilizacja, w szeregach Wojska Polskiego znalazło się wielu oficerów rezerwy (również z pow. wolsztyńskiego), którymi byli nauczyciele, lekarze, sędziowie, pracownicy urzędów, instytucji państwowych itp. Po przegranej kampanii wrześniowej większość z nich dotarła ze swymi oddziałami do wschodnich kresów II Rzeczypospolitej. Na tych terenach już w pierwszych dniach września znaleźli się też ewakuowani z zachodniej i centralnej Polski policjanci i pracownicy administracji państwowej z rodzinami.

W oparciu o wyżej wspomnianą publikację pana Antoniego Fornalskiego przypominamy nazwiska 14 synów Ziemi Przemęckiej, zamordowanych przez Sowietów.

Kalinin (Twer) – Miednoje

  • Józef Dębski z Kluczewa – posterunkowy Policji Państwowej, pełnił służbę w Wieleniu,
  • Mieczysław Domagalski – komendant Posterunku Policji Państwowej w Kaszczorze,
  • Stanisław Fechner z Kluczewa – komendant Posterunku Policji Państwowej w Śmiglu,
  • Franciszek Pauch z Sączkowa –starszy posterunkowy Policji Woj. Śląskiego w Wydziale Śledczym we Frysztacie,
  • Stanisław Pauch – przodownik Policji Woj. Śląskiego w Wydziale Śledczym we Frysztacie,
  • Bolesław Piec z Sączkowa – posterunkowy Policji Państwowej w Poznaniu,
  • Ignacy Pień z Sączkowa –posterunkowy Policji Państwowej w Poznaniu,
  • Ignacy Rękoś z Górska – starszy posterunkowy Policji Państwowej w Tucholi,
  • Antoni Zając z Kluczewa – posterunkowy Policji Państwowej w Kołomyi.

Smoleńsk – Katyń

  • Władysław Żak – rez. Kierownik Szkoły Powszechnej w Kluczewie

Charków – Piatichatki

  • Edward Tomiński – rez. WP, kierownik Szkoły Powszechnej w Sączkowie,
  • Roman Wolski – rez. WP, kierownik Szkoły Powszechnej w Kaszczorze,
  • Wacław Ankiewicz – rez. WP, kierownik Szkoły Powszechnej w Sokołowicach
  • (prawdopodobnie),
  • Jan Kamiński – rez. WP, kierownik Szkoły Powszechnej w Starkowie (prawdopodobnie).

 

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors