Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

84. rocznica wybuchu II wojny światowej

uroczystości 01.09

Pierwszego września, o godzinie 5:00 rano, spod kościoła pw. św. Piotra i Pawła, mieszkańcy Przemętu oraz okolicznych miejscowości zgromadzili się, by uczcić tragiczny dzień, który zapisał się w historii Polski i świata. Dzień, który stał się symbolem walki o wolność, godność i pokój – początek II Wojny Światowej.

Droga Krzyżowa była jednym z wielu symbolicznych aktów oddania hołdu tym, którzy poświęcili życie, by obronić naszą Ojczyznę. Rozpoczęcie jej o godzinie 5:00 rano niosło w sobie nie tylko głębokie znaczenie symboliczne, ale także przywodziło na myśl godzinę „W” – moment rozpoczęcia niemieckiej agresji na Polskę. To właśnie wtedy, o tej samej porze, Polska stała się celem brutalnej inwazji.

Po pokonaniu wszystkich stacji Drogi Krzyżowej, uczestnicy uroczyście wkroczyli do kościoła, gdzie odbyła się Msza Święta. Modlitwa za pokój, wolność i godność każdego człowieka w naszej ojczyźnie była sercem tej uroczystości. Każdy gest, każde słowo, każda nuta muzyki wypełniała przestrzeń świątyni, przypominając nam o znaczeniu pokoju i jedności w obliczu przeszłości i przyszłości.

Następnie, delegacja władz Gminy Przemęt, na czele z Zastępcą Wójta Gminy, Waldemarem Kalitką, udała się pod pomnik upamiętniający bohaterów II Wojny Światowej. Tam złożono wieniec, jako wyraz szacunku i pamięci dla tych, którzy stawili czoło okrucieństwom wojny i nie zawahali się poświęcić własne życie dla dobra ojczyzny.

W uroczystości upamiętniającej 84. Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej wzięły udział liczne delegacje oraz przedstawiciele szkół, przedszkoli i instytucji.

Pamiętajmy o tych, którzy stawili czoło wojnie, a jednocześnie dążmy do budowania lepszej przyszłości, w której konflikty będą rozwiązywane dyplomatycznie, a pokój będzie najcenniejszym darem, jaki możemy sobie wzajemnie podarować.

 

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors