Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Pierwszy sygnał wiosny. „Nowe Lotko” w Urzędzie Gminy

Nowe lotko. Na zdjęciu dzieci które odwiedziły urząd

W miniony czwartek, w siedzibie Urzędu Gminy Przemęt, odbyła się nietypowa wizyta. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Siekówka przybyły z grupą uśmiechniętych dzieci, aby uczcić tradycję „Nowego Lotka” w Gminie Przemęt.

Chociaż Wielki Post nadal trwał, mieszkańcy już nie mogli się doczekać pierwszych oznak wiosny. Dlatego właśnie, mimo chłodu i szarości, postanowiliśmy podtrzymać ducha radości poprzez pielęgnowanie lokalnych obrzędów i tradycji.

Dla niezorientowanych w temacie, warto przybliżyć co kryje się za zwyczajem „Nowego Lotka”. Jest to tradycja, która sięga od wieków i symbolizuje nadejście wiosny, życia i dostatku. Po zatopieniu Marzanny, w wielkopolskich wsiach pojawia się „Nowe Lotko”. Dzieci ubrane w barwne stroje chodzą po wsi z gałązkami sosny ozdobionymi wstążkami i śpiewają piosenki, życząc pomyślności gospodarzom. W zamian otrzymują upominki, często w postaci jajek.

W gminie Przemęt zwyczaj ten jest nadal pielęgnowany i ceniony. Dzieci, ubrane w tradycyjne stroje, wędrują po domach, śpiewając radosne melodie, jak: „Pani, pani gospodyni, nowe lotko stoi siyni. Zielony gaj, koszyczek jaj”. W zamian za życzenia, otrzymują surowe jajka, słodycze lub drobne pieniążki.

Podczas wizyty dzieci i Pań z KGW Siekówko w Urzędzie Gminy, wójt nie tylko docenił ich talent i zaangażowanie, ale również obdarował dzieci słodyczami.

Tego typu spotkania nie tylko umacniają więzi społeczne w naszej gminie, ale także przypominają o bogatej kulturze i tradycjach, które warto pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. „Nowe Lotko” stanowiło prawdziwy zwiastun nadchodzącej wiosny!

na zdjęciu wójt z dziećmi i rodzicami

Wyszukaj w serwisie
[wpdreams_ajaxsearchlite]