Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Szparagowy sezon oficjalnie otwarty! Gmina Przemęt na Szparagowej Konferencji Prasowej

Zdjęcie przedstawia szparagi zielone i białe postawione na stole.

25 kwietnia, w restauracji Concordia Taste w Poznaniu odbyła się coroczna Szparagowa Konferencja Prasowa, która oficjalnie zainaugurowała sezon szparagowy w Polsce. W wydarzeniu wzięła udział delegacja z Gminy Przemęt, w skład której weszli: Patrycja Pabich – Główny Specjalista UG Przemęt, Szymon Piechowak – p.o. Dyrektor GCKiB w Przemęcie oraz pani Bożena Knop – przedstawicielka lokalnego producenta szparagów.

Konferencja rozpoczęła się od oficjalnego otwarcia przez Prezesa Polskiego Związku Producentów Szparaga, mgr inż. Mariana Jakobsze oraz prof. dr. hab. Mikołaja Knaflewskiego. Następnie nastąpiło powitanie gości, wśród których znalazł się m.in. wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski.

Głównym punktem programu było wystąpienie prof. dr. hab. Mikołaja Knaflewskiego, uznanego eksperta w dziedzinie biologii i uprawy szparaga, który omówił m.in. aktualną sytuację na rynku szparagowym w Polsce i na świecie, a także przedstawił ciekawostki na temat tego niezwykłego warzywa. Podczas konferencji nie zabrakło również pytań i dyskusji, a także degustacji wykwintnych dań ze szparagami, przygotowanych przez szefa kuchni Adama Adamczaka.

Jak wspomniano podczas konferencji, tegoroczne zbiory szparaga rozpoczęły się 3-4 tygodnie wcześniej niż zwykle, ze względu na sprzyjające warunki pogodowe. Niestety, późniejsze przymrozki spowodowały uszkodzenie zielonych szparagów, których obecnie brakuje w handlu. Dostępne są natomiast szparagi białe, których zbiór został ograniczony. Obecnie polski szparag jest dostępny w niewielkich ilościach, głównie z zapasów lub z regionów, które nie ucierpiały na skutek przymrozków.

Szparagi to nie tylko wiosenny przysmak, ale również prawdziwy skarb natury. Dostępne w dwóch głównych kolorach – białym i zielonym – kuszą różnorodnością smaków i zastosowań.

Białe szparagi, uprawiane w ciemności, zachwycają delikatnym, słodkawym smakiem i kruchą strukturą. Idealne do wykwintnych dań, sosów i kremów, wymagają nieco dłuższego gotowania. Z kolei zielone szparagi, dojrzewające w słońcu, urzekają intensywnym zielonym kolorem, jędrnością i soczystością. Świetnie sprawdzają się w sałatkach, tartach i na grillu, a ich krótki czas gotowania pozwala zachować ich świeżość i chrupkość.

Udział przedstawicieli Gminy Przemęt w Szparagowej Konferencji Prasowej był doskonałą okazją do promocji lokalnego rolnictwa i produktów regionalnych. Gmina Przemęt słynie z uprawy szparagów, a tutejsi producenci oferują wysokiej jakości warzywa, które cieszą się dużym uznaniem wśród konsumentów.

Konferencja była również cennym źródłem informacji na temat rynku szparagowego i trendów w jego rozwoju. Zdobyta wiedza z pewnością zostanie wykorzystana do dalszego rozwoju rolnictwa w Gminie Przemęt i promocji lokalnych produktów.

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors