Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Żonkile. Uczniowie z Kluczewa oddają hołd bohaterom getta warszawskiego

Na zdjęciu trzej uczniowie ze szkoły podstawowej w Kluczewie. Wszyscy ubrani są elegancko i mają przypiętego papierowego żonkila symbolizującego pamięć o bohaterach powstania w getcie warszawskim. Chłopcy pozują do zdjęcia w biurze wójta na tle flag: Polskiej, Europejskiej oraz flagi z wizerunkiem św. Andrzeja - herb Gminy Przemęt.
W piątek, 19 kwietnia, uczniowie wraz z nauczycielem ze Szkoły Podstawowej w Kluczewie odwiedzili Urząd Gminy w Przemęcie, gdzie spotkali się z Wójtem Januszem Frąckowiakiem. Wizyta miała szczególny charakter, gdyż uczniowie przybyli z żonkilami, symbolizującymi pamięć o bohaterach powstania w getcie warszawskim.
Akcja „Żonkile”, która jest hołdem dla uczestników powstania warszawskiego w getcie, stała się znakiem szacunku i pamięci o tym heroicznych wydarzeniu. Inspiracją do jej przeprowadzenia stała się postać Marka Edelmana, jednego z liderów powstania, który każdego roku składał żółte kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.
Wójt Gminy, Janusz Frąckowiak, przyjął dzieci i ich opiekuna z wielkim uznaniem, podkreślając znaczenie edukacji historycznej młodego pokolenia. „Takie inicjatywy są niezbędne do budowania świadomości społecznej oraz kształtowania postaw opartych na pamięci i szacunku” – mówił wójt podczas spotkania.
Wizyta była też okazją do rozmowy o wartościach, jakie niesie za sobą pamięć historyczna oraz o znaczeniu współczesnego patriotyzmu.

Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem, a uczniowie wrócili do szkoły bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę.

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors